Това стана в присъствието на кмета Иван Тотев и пред археолога Елена Кесякова, чиято е идеята за разкриване на Форума, както и на архитект Румяна Пройкова, автор на проекта и реставраторът на колоните Никола Стоянов.
Четирите колони са с различна височина - трите са в цял размер, а една е фрагмент. Обсобени са и 5 бази, които също са реставрирани. По думите на Стоянов, след два месеца изследване и работа, намерените археологически фрагменти са били вградени в тялото на колоните и те са били възстановени в оригинални размери, обясни реставраторът.
Трябва да се сглобят всички фрагменти, които са на парчета, и да бъдат експонирани по най -добрия начин, казва арх. Пройкова.
Колонадата със запазените два капитела в коринтски стил ще се издигне върху носещата стена, наречена стилобат, която е отлично съхранена. На изток от нея започва ареата - откритата част на античния площад .
Находките от проучванията пък ще бъдат наредени под новата подпорна стена, която е с бетонови блокчета.По нея ще има пълзяща растителност, разказа още Пройкова.
Преходът от съвременното ниво към античното, което достига до 6 м дълбочина, ще става чрез стъпала и седалки от южната и северната страна на обекта.
Идеята е археологическата композиция да бъде експонирана в зелена среда.
Най-ценната находка, намерена при изграждането на габиони в изкопа, е надписът на тракийското божество Херос от 2-и век. Този артефакт доказва, че става дума не за римска, а за трако-римска култура, обясни археоложката Елена Кесякова, под чието ръководство бяха извършени разкопките. Тя поясни, че разкопките и проучванията са продължили 4 години.
Във фейсбук профила си кметът написа: Започва да се показва картината какво действително е представлявал Пловдив, защото градът е бил много богат, и сега, когато можем да го видим и да го пипнем, е друго. Колоните са в оригинални размери и са с включени автентични части, които са намерени. Строителите дават всичко от себе си. Продължаваме с изграждане на капителите, които са 1 метър отгоре. Ще покажем цялото великолепие. Предстои довършване на всичко останало, каменните градежи, форума с античните магазини, които ще завършим, а когато се озелени, обектът ще стане и зелено продължение на градината. В момента плочки са поставени около пощата и от северната страна на Цар-Симеоновата градина. Продължават и изкопните дейности и премахването на пръст в североизточна посока до Одеона, където археологът Мая Мартинова ще ръководи разкопките на място.
По думите на кмета крайният резултат след цялостния ремонт ще бъде многофункционален площад, който ще се се превърне в споделено пространство с много зеленина, водни площи, а археологията ще се интегрира в градското пространство.
Още подробности може да чуете в прикачените звукови файлове.
В четири общини са последните пожари в Пловдивска област. Засега ситуацията е спокойна, но сме внимателни, защото не знаем дали няма имаме възобновяване на някои огнища. Правят се огледи и създаваме организация за своевременна реакция при повторно възпламеняване , съобщи за Радио Пловдив директорът на пловдивската пожарна Васил Димов. Освен..
Престъпна група за пласиране на фалшиви банкноти е разкрита от прокуратурата и полицията в Пловдив. Има задържани и привлечени като обвиняеми за прокарване в обращение на долари и евро. Открити са и фалшиви български левове. Очаква се ръководителите на окръжната прокуратура и полицията в Пловдив да предоставят повече информация.
Съветниците ще гласуват увеличението с близо 60% на строителните разрешения в Пловдив чрез промяната в Наредбата за определеянето и администрирането на местните такси и цени на услугите в Община Пловдив. В дневния ред влиза и предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в който ще постъпват 60% от приходите от строителни разрешителни...
Епизоотичната обстановка в Пловдивска област се влошава. Областният щаб за защита при бедствия съобщи за още 11 нови огнища на шарка по дребните преживни животни. Общият им брой вече е 65, като най-засегнати са общините Марица, Раковски, Калояново, Брезово, Съединение и Садово. Въведени са допълнителни ограничения – забранява се достъпът на..
С помощта на дрон от височина се набелязват тлеещи огнища, за да се насочат към тях аварийните групи за погасяване. Теренът обаче е изключително трудно проходим - отвесен скат с почти 50 градусов наклон, гъста растителност и стръмни скали. Няколко групи огнеборци остават да дежурят в целия район през нощта. Наблюдението продължава заради все още..