Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пловдивчани: доволни сме, но искаме нещо ново

Наблюденията ни върху политическите нагласи на избирателите в Пловдив подчертават парадоксална ситуация или поне доста противоречива, определи социологът от "Алфа рисърч" Боряна Димитрова.

Пловдивчани харесват своя град, нещо, което знаем, че не е типично за голяма част от българските градове, харесват града си, харесват начина, по който се променя, особено перспективите за икономическо развитие и възможността да отглеждат, да изучават децата си, да живеят и да работят в този град, като цяло са и оптимисти за развитието на града. В същото време въпреки този оптимизъм, позитивни оценки, очаквания за развитието на града  има едно доста силно очакване за обновление, за политическо обновление. 

Така че бих казала, че заявеното намерение на г-н Тотев да се оттегли от надпреварата в следващия кметски мандат, съответства и на една по-цялостна обществена атмосфера – доволни сме, но искаме и едно обновление. 

Обновлението чрез ГЕРБ или срещу ГЕРБ? 

От една страна, макар че местните избори макар и  мажоритарни в много голяма степен са свързани с подкрепата на гражданите за определена политическа сила, за определени политики, коментира социологът.

ГЕРБ продължава да е първа политическа сила в града и то на фона на доста по-слабо представяне на останалите политически сили. В национален мащаб разликата между първата и втората политическа е в рамките на 5 и 7 процента, тук разликата, дистанцията е много по-голяма, има силна фрагментация на останалите политически сили. Това сме го наблюдавали и на предишни избори.

Същевременно, обаче, бидейки  мажоритарни, няма силни или по-скоро силна, популярна, разпознаваема фигура от страна на ГЕРБ, която еднозначно, ние като социолози да кажем: ето, това е фигурата, която се е наложила: силна,  популярна, разпознаваема, ползваща се с доверие, така че да кажем това е мажоритарната фигура, която ще привлече не само симпатизантите на ГЕРБ, но и един по-широк кръг от избиратели. 

Възможно ли е това да се случи до изборите? 

Възможно е. Имаме три месеца до октомври, когато са определени изборите, възможно е да бъде издигната тази фигура, но към този момент нямаме такава силна, еднозначна, разпознаваема фигура. Напротив, трябва да кажа, че по-популярни, по-разпознаваеми са фигури от опозиционното пространство.

Това е безспорно бившият кмет Славчо Атанасов, това е Дани Каназирева, но те пък се ползват с по-слабо политическа  подкрепа. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Парламентът няма друг вариант, освен да избере председател

"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за  зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край.  "Защото така, както  в..

публикувано на 25.11.24 в 11:18

Формулата на растежа

Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в  разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..

публикувано на 25.11.24 в 08:46

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59