Стенопис от ХІV век се реставрира в църквата "Свети Архангели" в Бачковския манастир.
Той е открит преди около 7 години в църквата "Свети Архангели", която е от ХІІ век, при проучвателна работа за друга реставрация. Тогава се установява че под пластове от по-късно време от XIX век, е запазена, макар и фрагментарно, стенопис от ХІV век.
Теодор Пеев секретар на Светата обитал разказва:
До прозоречната ниша от южната страна се откри един кръст, тип патриаршески кръст. Такъв е намерен и на Асеновата крепост и в костницата на манастира.Този кръст се поставя от двете страни на стената на входната врата, така че, наличието му на прозоречната ниша предполага, че някога тази ниша е била вход на църквата. Той е бил изследван и е установено, че има апотропейно значение със закодирани криптограми, които носят скрито знание, и които тепърва ще се изследват.
Запазено е и фрагментрано изображение, предполага се, на Иван Александър, само част от рамото и лакътя, който е изобразен, но има и фрагмент от букви, които могат да се тълкуват, че съдържат името Йоан, а украсата на дрехата на лакътя почти съвпада с украсата на дрехата на цар Йоан Александър от костницата на манастира. И тъй като той е ктитор на църквата през 14 век, логично е името му да е на една от колоните в църквата.
Очаква се реставрацията, която е под ръководството на проф. Григор Григоров да завърши до началото на следавщата година.
Интервюто с Теодор Пеев е в звуковия файл.
module="Media" entry="Audio" title="С Мариана Крънчева разговаря Веселина Пеева" url="http://82.119.84.123/storage/Radio Plovdiv/2024/PREDAVANIA_2024/INFORMACIA/Tochno_dnes/11/TD_29,11,2024_PIANOTO_BALET_VESI.mp3" download="false" class="" tpl="index.html" ] Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части „Пианото“..
Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?. Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.
„Гласът на Страдивариус“ – Красимира Стоянова и 300-годишната цигулка на Страдивариус на Светлин Русев ще звучат за първи път в Пловдив в концерт от Музикалния фестивал „Дни на музиката в Балабановата къща“ в Епископската базилика на Филипопол. Оперната прима Красимира Стоянова, известна с красотата и изяществото на своя тембър и младият..
Коледната изложба " Художниците на Гранит"! представя колекция с творби на художници от различни поколения свързани със село Гранит. Експозицията включва живопис, фотография и колаж на Антония Маринова-Crazy, Десислава Тодорова, Елена Христова,,Магдалина Топузова,Пенка Делчева,арх.Стойчо Добрев,Тоню Цанев,Чавдар Маринов, Тодорка Тодорова, Таньо..
Община Кричим спечели проект за обновяване на Народно читалище „Пробуда – 1912“. Проектът е за внедряване на мерки за енергийна ефективност и основен ремонт на сградата на стойност 5 598 200 лв. с ДДС. Финансирането е осигурено чрез споразумение между община Кричим и МРРБ. Избраният изпълнител трябва да извърши предвидените дейности в рамките..