В последния месец дружеството е установило 3 случая на кражби на ток от субекти, което добиват криптовалута. Два фургона с компютри и системи са открити край селата Марково и Скобелево, а третата „работилница“ е била ситуирана в изоставено ТКЗС край се. Йоаким Груево. Собствениците на „работилниците“ все още не са известни, води се разследване.
Между 200 и 250 лева на ден е консумацията на такава „работилница“ за криптовалута, което означава 6000 лева месечно – са отчели от И Ви Ен. „Процесът на добив на криптовалута е легален, незаконна е кражбата на ток от субектите, които се занимават с подобен род финансова машинация“ – уточниха от дружеството.
Копаенето на криптовалута е много енергоемко, тъй като климатици трябва да охлаждат непрестанно компютрите и периферните им устройства. Апаратурата е с голяма изчислителна мощност и разходът на ток е за охлаждането й. Климатиците допълнително създават шум, който е издал един от фургоните „работилници“ – съобщиха от И Ви Ен.
Именно шумът кара копачите на криптовалута да позиционират „работилниците“ се извън населени места. Освен това, апаратурата им е мобилна и може лесно да се премахне при някакви подозрения, че кражбата им ще бъде разкрита. Фургоните са били оборудвани със СОТ и видео наблюдение, защото машините в тях – компютри и устройства, са със значителна стойност.
Крадците на ток са се свързвали с подземни кабели направо към трафопостовете, за да не бъдат засечени. В два от случаите нарушителите били открити по шума от работилниците, а в третия – от предизвикания токов удар при свързването с трафопоста и яваването на място на екип от дружеството.
„Допуснахме тези копачи на криптовалута да работят само няколко дни и единствено своевременното им разкриване ни е предпазило от големи загуби“ – допълват от И Ви Ен.
С близо 30 процента са намалели кражбите на ток за първото полугодие спрямо същия период на миналата година.
Откраднатата електроенергия е на стойност над 900 000 лева – пари, които чрез съдебни дела се изискват от нарушителите, а не утежняват сметките на абонатите – уточняват от дружеството.
Чепеларе отбелязва днес 147 години от Освобождението на града. Във връзка с честването на годишнината ще бъдат поднесени венци и цветя пред възпоменателната плоча, поставена на мястото, където чепеларци са посрещнали руската конна войска през 1878 година. Програмата ще продължи с шествие до паметника на Капитан Петко войвода. Блок от 14 знаменосци ще..
Пловдив отбелязва с поклонение 147-ата годишнина от освобождението си от османско владичество. Ритуалът ще се състои пред паметника на капитан Александър Бураго в Дондуковата градина. Във военната церемония, включваща полагане на венци и цветя, ще участват военен духов оркестър, представителен взвод, венценосци и представители на комитет..
Карлово отбелязва днес 147 години от избора на първия Градски съвет в страната. Програмата започва с в одосвет в храма "Свети Николай" - мястото, където е избран първият Градски съвет. Следва тържествено шествие до паметника на председателя на Първия градски съвет на Карлово Васил Караиванов и поднасяне на венци и цветя. Тържественото..
Общинският съвет ще гласува на първотото си за годината заседание годишната програма на общината за управление и разпореждане с общинските имоти за тази година. Над 10 милиона и 700 хиляди лева са очакваните приходи от общинска собственост, като постъпленията от наеми на жилищни и нежилищни имоти ще са за над 3 и половина милиона лева, а от..
Къщата на известния цигулар и музикален педагог от Пловдив маестро Гаро Балтаян, който от години живее със семейството си в САЩ, е изгоряла до основи в един от пожарите в Лос Анжелос, съобщават от българската диаспора в Съединените щати. Маестро Балтаян, съпругата му Арсине и дъшеря му - известната цигуларка Арусяк Балтаян, са успели да се спасят от..