Здравният икономист Аркадий Шарков коментира решението, което ще влезе в сила след 2 месеца, специализантите по медицина, които са на държавна издръжка, да останат да работят в България поне 3 години. Те ще работят там, където ги изпрати Здравното министерство. Идеята е добра, но не е добре уредена.
Според Шараков, това решение е по-скоро с негативно - дълготраен оттенък, отколкото с позитивен.
Той сравни ситуацията, в която ще бъдат поставени младите лекари, с времето от преди 89-та година с практиката на преразпределенията и определи специализантите като крепостни селяни.
Шарков заяви, че това няма да реши проблема с липсата на лекари в много региони на страната, а напротив, те ще намалеят до минимум.
Той подчерта, че това решение ще се отрази и на качеството на самото обучение, ако младите лекари са принудени да отидат в малки болници, в които не работят първокласни лекари, то и обучението ще бъде с това качество. Известно е, че в големите областни градове са по-добрите лекари и това се отразява и на качеството на обучението.
Важен аспект по темата е и въпросът за специалностите- проблемът е за тези, които не са добре платени, като анестезиолози, патонатаоми и пр. и в този случай разграничението между общински и частни болници не е от водещо значение. Там почти няма пари и липсват кадри.
Качеството на медицинската грижа не е лъскавото, а нивото на качество на лекарите.
Друг е въпросът с броя на болниците у нас и колко от тях трябва да се закрият и преструктурират, защото в някои места, болниците работят като социални домове.
Работещият вариант според Шараков е самите болници да сключват договорите и заплащат на специализантите, както е практиката във Великобритания и други западни държави. Там на специализантите заплаща не държавата, а частни компании. Затова, според Шарков, ако у нас на специализантите се заплаща не от държавата, както досега, а от болниците, в които ще се специализира, но без здравни пътеки и пр. ограничения, само това може да реши проблемът.
Въпросът е, че у нас това не е възможно. Необходимо е политическо решение, а такова няма.
Цялото интервю с Аркадий Шарков е в звуковия файл.
Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..
Професията на военния лекар е предизвикателство, което съчетава хуманизма и отговорността на офицерската кариера, каза в прадаването "Точно днес" на 6 май началникът на Военна болница - Пловдив полк. д-р Ангел Гозманов. Той призна за дефицит на кадри, въпреки че от 2017 година вече има отделна специалност "Военна медицина", но и конкуренцията между..
Научният център по животновъдство и земеделие Смолян е основан през 1928 година. Изследователската дейност в първите години е била насочена в п ородно усъвършенстване на местното родопско говедо и местните породи овце, чрез развъдно-подобрителна работа, съобразена със специфичните природни и икономически условия. Днес в него работят 6-тима научни..
Готови ли сме за въвеждането на еврото като потребители? Мит или реалност са твърденията, че след влизането ни в Еврозоната цените ще се увеличат двойно? Ще чуем коментара на икономиста Георги Вулджев от Експертения клуб за икономика и политика. Според Вулджев няма никакви данни, че присъединяването към еврозоната може да стимулира по-бърз..
Доц. Борис Грозданов от Института за отбрана и международна сигурност коментира в предаването „Ден след ден“ енергийния шок, който преживяха Испания, Португалия и Южна Франция миналата седмица, както и срива на два български мобилни оператора. „Ние делегирахме не само правата си, но и много от способностите и инструментите си на цифровата..