Здравният икономист Аркадий Шарков коментира решението, което ще влезе в сила след 2 месеца, специализантите по медицина, които са на държавна издръжка, да останат да работят в България поне 3 години. Те ще работят там, където ги изпрати Здравното министерство. Идеята е добра, но не е добре уредена.
Според Шараков, това решение е по-скоро с негативно - дълготраен оттенък, отколкото с позитивен.
Той сравни ситуацията, в която ще бъдат поставени младите лекари, с времето от преди 89-та година с практиката на преразпределенията и определи специализантите като крепостни селяни.
Шарков заяви, че това няма да реши проблема с липсата на лекари в много региони на страната, а напротив, те ще намалеят до минимум.
Той подчерта, че това решение ще се отрази и на качеството на самото обучение, ако младите лекари са принудени да отидат в малки болници, в които не работят първокласни лекари, то и обучението ще бъде с това качество. Известно е, че в големите областни градове са по-добрите лекари и това се отразява и на качеството на обучението.
Важен аспект по темата е и въпросът за специалностите- проблемът е за тези, които не са добре платени, като анестезиолози, патонатаоми и пр. и в този случай разграничението между общински и частни болници не е от водещо значение. Там почти няма пари и липсват кадри.
Качеството на медицинската грижа не е лъскавото, а нивото на качество на лекарите.
Друг е въпросът с броя на болниците у нас и колко от тях трябва да се закрият и преструктурират, защото в някои места, болниците работят като социални домове.
Работещият вариант според Шараков е самите болници да сключват договорите и заплащат на специализантите, както е практиката във Великобритания и други западни държави. Там на специализантите заплаща не държавата, а частни компании. Затова, според Шарков, ако у нас на специализантите се заплаща не от държавата, както досега, а от болниците, в които ще се специализира, но без здравни пътеки и пр. ограничения, само това може да реши проблемът.
Въпросът е, че у нас това не е възможно. Необходимо е политическо решение, а такова няма.
Цялото интервю с Аркадий Шарков е в звуковия файл.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..