Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църквата "Света Параскева" има патронен празник

Пловдивската църква „Света Параскева“ посреща патронния си празник днес.  

Празничната литургия ще бъде водена от предстоятеля на храма иконом Емил Паралингов. 

Разположена в скалите от южната страна на Стария град,  в сегашния си вид църквата е построена през 1836 г. Носи името на Св. Параскева, което е равнозначно на света Петка Римлянка. 

След продължително затваряне през 70-те години на миналия век, храмът отново е действащ от декември 2007г.  

Една от най-големите забележителности са иконите. Осемте икони от царския ред на иконостаса са дело на Захарий Зограф, а трите реда малки икони над тях са на зографи от Одринската зографска школа, чийто най-известен представител е Никола Одринчанин. 

Уникален е и архиерейският трон с инкрустация на седеф и слонова кост..

Св. Параскева /Петка е особено обичана и почитана светица в много поместни църкви. На нея са посветени и много храмове. 

Преподобномъченицата Параскева Римлянка  е живяла през II век и по апостолски проповядвала на езичниците дори в Рим, столицата на империята. Посечена  с меч след жестоки и дълги мъчения, св. Параскева обърнала със смелостта и чудесата си мнозина във вярата. Мощите й по-късно били пренесени в Цариград.

Преподобната Параскева (Петка) Епиватска Българска, живяла в X-XI век (чествана на 14 октомври)  била родом от Епиват (Тракия) от родители българи. Животът й и посмъртните чудеса вдъхновено е описал св. патриарх Евтимий. От 1238 г. до падането  под турско робство светите й мощи църква почивали в църквата "Св. Петка Търновска" във Велико Търново. След вековни странствания те били положени през 1641 г. в катедралата в Яш (Северна Румъния) - място на поклонници от цял свят.

Великомъченицата Параскева Иконийска (28 октомври), родом от Икония (Мала Азия), отдала живота си на милосърдие и проповед, посечена след много мъчения също с меч по време на гонителя Диоклетиан през 303 година.

 Църквата „Св.Параскева“  в Пловдив е построена през 1836г. с  ктиторството на богатия пловдивски чорбаджия хаджи Вълко Чалъков–Големия и  с дарения на местните българи и гърци, с помощ и от Пловдивска митрополи и Бачковски манастир. Първоначално храмът е  посветен на света Петка Епиватска, особено почитана от българите. След края на 50-те години на XIX век почитта към света Петка Епиватска се изменя в почит към света преподобнамъченица Параскева /света Петка Римлянка. В началото на 70-те години на ХХ век храмът е  затворен, като това става причина да изпадне постепенно в запустение и забвение. Тази “мерзост на запустението” е прекратена от пловдивския митрополит Николай, с чиято заповед е съставено служебно църковно настоятелство с предстоятел Емил Паралингов. Официалното откриване след приключване на възстановителните работи е на 9 декември 2007 г. В храма е имало и аязмо, известно с това, че водата му лекувала очни болести, щом вярващите се обръщали с гореща молитва към света Параскева. При възможност, може  лековитото аязмо да бъде възстановено, казва иконом Паралингов – най-важна е искрената и чиста молитва, с която се идва в храма. 

Все още някои пловдивчани наричат църквата „Св.Параскева“ с името „Малката“, или „Старата св.Петка“, името Петка в случая, е побългареното на Параскева, поясни още отец Емил.

 Храмът е малък, но силата на светицата е голяма.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Проф. Николай Гочев представя книгата си "Историософия"

Тази вечер в клуб „Петното“ в присъствието на автора проф. Николай Гочев ще бъде представена книгата му „Историософия“.   Модератор на срещата е Александър Секулов. Книгата „Историософия“ на проф. Гочев засяга различни теми, свързани с цивилизацията: етноси-нации-народи, античната тъга, езическите писатели, античността и злото, държавите..

публикувано на 11.02.25 в 10:31

"Кехлибарени сънища" на Костадин Жиков в Пловдив

Изложба живопис на Костадин Жиков се открива в пловдивската галерия „Възраждане“.  Художникът е нарекъл експозицията си „Кехлибарени сънища“ заради преобладаващата цветова гама, която доминира в картините му.  Освен пейзажите в охра, митологичните герои също не са чужди за автора, като в творчеството му могат да бъдат открити фигурите на..

публикувано на 11.02.25 в 07:03

С Влади Въргала- зад кулисите на театъра и киното

В Клуб "Неделя"  посрещнахме всенародния любимец Владислав Карамфилов - Въргала, който предпримиерно  открехна завесите на театрално- вариететния спектакъл "Зад кулисите". Влади Въргала  сподели от първа ръка за работата по спектакъла и вълненията преди премиерата на 11 февруари в театър "Сълза и смях". "Зад кулисите" е драматичен вариететно-..

публикувано на 10.02.25 в 15:55

Карлово поиска композицията "Изповедта на Апостола"

Кметът на Карлово Емил Кабаиванов и председателят на Общинския съвет Доньо Тодоров поискаха мултимедийната дигитална експозиция „Изповедта на Левски“ да бъде преместена от столичната галерия „Квадрат 500“ в Карлово. В писмо до министъра на културата Мариан Бачев те предлагат след закриването й в галерията, което ще стане в края на този месец,..

публикувано на 10.02.25 в 15:04
Панайот Панайотов, в средата на снимката

Искам ДПХ да възвърне славата си на най-старото в България

Минутите за култура са за артсъбитията в Пловдив, разговаряме с новия председател на Дружеството на пловдивските художници - Панайот Панайотов . Той разказва за голямата им графична изложба и за предстояща експозиция в Културния център на Радио Пловдив, в края на февруари. Дружеството на пловдивските художници представя второто издание на..

публикувано на 10.02.25 в 10:29