Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църквата "Света Параскева" има патронен празник

Пловдивската църква „Света Параскева“ посреща патронния си празник днес.  

Празничната литургия ще бъде водена от предстоятеля на храма иконом Емил Паралингов. 

Разположена в скалите от южната страна на Стария град,  в сегашния си вид църквата е построена през 1836 г. Носи името на Св. Параскева, което е равнозначно на света Петка Римлянка. 

След продължително затваряне през 70-те години на миналия век, храмът отново е действащ от декември 2007г.  

Една от най-големите забележителности са иконите. Осемте икони от царския ред на иконостаса са дело на Захарий Зограф, а трите реда малки икони над тях са на зографи от Одринската зографска школа, чийто най-известен представител е Никола Одринчанин. 

Уникален е и архиерейският трон с инкрустация на седеф и слонова кост..

Св. Параскева /Петка е особено обичана и почитана светица в много поместни църкви. На нея са посветени и много храмове. 

Преподобномъченицата Параскева Римлянка  е живяла през II век и по апостолски проповядвала на езичниците дори в Рим, столицата на империята. Посечена  с меч след жестоки и дълги мъчения, св. Параскева обърнала със смелостта и чудесата си мнозина във вярата. Мощите й по-късно били пренесени в Цариград.

Преподобната Параскева (Петка) Епиватска Българска, живяла в X-XI век (чествана на 14 октомври)  била родом от Епиват (Тракия) от родители българи. Животът й и посмъртните чудеса вдъхновено е описал св. патриарх Евтимий. От 1238 г. до падането  под турско робство светите й мощи църква почивали в църквата "Св. Петка Търновска" във Велико Търново. След вековни странствания те били положени през 1641 г. в катедралата в Яш (Северна Румъния) - място на поклонници от цял свят.

Великомъченицата Параскева Иконийска (28 октомври), родом от Икония (Мала Азия), отдала живота си на милосърдие и проповед, посечена след много мъчения също с меч по време на гонителя Диоклетиан през 303 година.

 Църквата „Св.Параскева“  в Пловдив е построена през 1836г. с  ктиторството на богатия пловдивски чорбаджия хаджи Вълко Чалъков–Големия и  с дарения на местните българи и гърци, с помощ и от Пловдивска митрополи и Бачковски манастир. Първоначално храмът е  посветен на света Петка Епиватска, особено почитана от българите. След края на 50-те години на XIX век почитта към света Петка Епиватска се изменя в почит към света преподобнамъченица Параскева /света Петка Римлянка. В началото на 70-те години на ХХ век храмът е  затворен, като това става причина да изпадне постепенно в запустение и забвение. Тази “мерзост на запустението” е прекратена от пловдивския митрополит Николай, с чиято заповед е съставено служебно църковно настоятелство с предстоятел Емил Паралингов. Официалното откриване след приключване на възстановителните работи е на 9 декември 2007 г. В храма е имало и аязмо, известно с това, че водата му лекувала очни болести, щом вярващите се обръщали с гореща молитва към света Параскева. При възможност, може  лековитото аязмо да бъде възстановено, казва иконом Паралингов – най-важна е искрената и чиста молитва, с която се идва в храма. 

Все още някои пловдивчани наричат църквата „Св.Параскева“ с името „Малката“, или „Старата св.Петка“, името Петка в случая, е побългареното на Параскева, поясни още отец Емил.

 Храмът е малък, но силата на светицата е голяма.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Проф. Александър Шурбанов в "Срещи" тази събота

Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г.  Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век?  На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив, събота,..

публикувано на 10.01.25 в 13:37

"Диви треви" на Станка Александрова в ДПХ

Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува.  Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви".  Композициите на творбите и цветовете им изследват..

обновено на 09.01.25 в 07:18

Спасяват Панагюрското съкровище от огнения ад в Лос Анджелис

Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата.  Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..

обновено на 08.01.25 в 17:27

"Писмо до баща ми" и до себе си с Вилиян Гешев

Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..

публикувано на 08.01.25 в 10:02

НГСЕИ с голяма изложба на бивши ученици за 50-я си юбилей

Важен юбилей ще бележи и вдъхновява голяма част от инициативите, които Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив планира през настоящата 2025 година. Уникалното за страната, а и за Балканите, учебно заведение чества 50 години от основаването си, а едно от първите събития, посветени на юбилея е мащабна изложба на бивши..

публикувано на 08.01.25 в 09:42