Децата от български произход да получат образование в български университети трябва да бъде една от нашите национални каузи. Това заяви в интервю за Радио Пловдив вицепрезидентът Илияна Йотова, като уточни, че всяка година около 2000 младежи от българските диаспори от Молдова, Украйна, Македония кандидатстват в България.
Има две постановления още от 90-те години на Министерския съвет, според които деца от български произход от историческите български диаспори, говорим най-вече за източното направление Молдова и Украйна, който и Македония, да имат възможност със стипендия от българската държава да завършат своето висше образование тук, у нас. Около 2 хиляди момчета и момичета постъпват всяка година в нашите висши учебни заведения на издръжка на българската държава. Това е един огромен потенциал, който между другото, успешно разпиляваме.
Децата, които идват от българските диаспори и имат правото по силата на нашето законодателство да учат в България със стипендия от българската държава, те имаха много проблеми, продължават да имат някои от тях, както с рекламните кампании на нашите висши учебни заведения, която е много късно, така и с безкрайните формалности и администрация, които се отнасят до тяхното пребиваване вътре в страната, визови режими и т. н.
За съжаление, не сме направили достатъчно, не сме си организирали работата, и затова беше необходимо да направим няколко срещи със съответните министерства от изпълнителната власт, да се предприемат дори някои промени в нашето законодателство, за да се облекчат тези деца, а не с едната ръка да им казваме – елате да учите в България, ето даже и със стипендия, а друга страна да им създаваме толкова много административни пречки, че на практика да ги отказваме.
През последните години тенденцията е все повече млади активни хора да емигрират и да раждат децата си в чужбина, затова запазването на българския език и самосъзнание трябва да е наша първостепенна задача, която не търпи разединение, посочи вицепрезидентът.
Илияна Йотова припомни, че има разбиране в ЕС за признаването на малките езици, но образованието е национална политика. България трябва да работи не само в конкурентна езикова среда, но и да се противопоставя на асимилационни процеси и на опити да се премълчава или пренаписва историческата истина за нашия принос в световната история, допълни вицепрезидентът.
Едно от посланията, които ще кажа утре пред тези 120 учители от различни училища по целия свят е, че отношението към българския език и литература, то трябва да се формира чрез тези училища не само у децата от български произход, от българските семейства, но и сред влиятелните обществени кръгове там, където са тези училища, т. е. сред чужденците. И това не е непосилна задача. Видях, че може да стане както в САЩ, така и в Германия, така и в страните в Централна Европа, така и в същите тези държави, където има компактни български общности с исторически корен. Всичко трябва да бъде една структурирана политика, наистина национална политика в това отношение.
По повод напрежението между президента и правителството, Илияна Йотова коментира, че когато се дебатират важни решения, които предопределят живота ни за години напред, трябва повече прозрачност и диалог. Това е поискал и президентът Румен Радев, когато наложи ветото си върху сделката за изтребителите Ф 16, посочи Йотова.
Вицепрезидентът Илияна Йотова ще открие утре в Пловдив двудневна годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина. Надсловът на конференцията е "Съхранението на българския език и родовата памет по света - път към Родината."Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..
Седемнадесетото издание на най-големия форум за земеделска техника у нас БАТА АГРО , който се организира от Българската асоциация на търговците на агротехника, ще се проведе от 12 до 16 май 2025 година на Летище Стара Загора. Това издание е юбилейно, тъй като отбелязва 15 години от първото изложение БАТА АГРО. Регистрацията за участници все..
Амбициозна и стратегическа, а не тактическа е задачата, която новият лидер на БСП Атанас Зафиров постави пред партията - да си върне статута на първа политическа сила, което към момента е неизпълнимо, коментира политологът Татяна Буруджиева пред Радио Пловдив. Според нея конгресът не излезе с ясна програма как ще се възстановява партията. В БСП..
Над 60 фермери, производители на патици-мюлари от цяла Южна България, се събраха на спешна среща в Раковски заради действията от страна на Българската агенцията по безопасност на храните (БАБХ) срещу тях. На срещата са обсъдени актуални проблеми, свързани с епизоотичната обстановка и разпространението на птичия грип. Фермерите са се оплакали от..
Атанас Зафиров не беше моят фаворит, но му пожелавам успех, защото времената особено за БСП са сложни и пътят няма да бъде лек. Оттук - нататък зависи от него и от неговите действия какво ще бъде направено. Това заяви пред Радио Пловдив пловдивският депутатът от БСП Иван Петков - Бебето . За нашата организация в Пловдив е стъпка назад ,..