Ние, ветеринарните лекари, сме наясно с това заболяване, знаем как да се справим с него, но решението трябва да бъде държавно. Темата ще се експлоатира политически, това е ясно. но тук важното е да се вземе държавно решение, което разбира се пак е политическо, но никой не смее да го изрече.
Много строго трябва да бъдат спазвани и мерките, т. е. в трикирометровата зона всичко трябва да бъде избито, но казвам избито, то трябва да бъде унищожено и загробено, а не прибрано във фризерите и в буркани т. н. Но точно тук се крие разковничето – започва укриване от населението, продаване дори на живи животни и за да бъде решено трябва да се предприеме смело политическо решение, което разбира се може да доведе не само до сваляне на министър, но може да доведе до сваляне на цяло правителство, защото при всички случаи ще бъде употребено политически. каза д-р Мирослав Първанов председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за продуктивни животни, който е упълномощен да представя и позицията на Българския ветеринарен съюз.
Не мога да дам точна прогноза, но ако се остави това заболяване и не се ликвидарт животните, за по голяма част от поголовието , до седмици, разболяваемостта ще е около 100 процента, смъртността също достига много голям процент, каза д-р Мирослав Първанов председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за продуктивни животни, който е упълномощен да представя и позицията на Българския ветеринарен съюз.
Заразата с африканската чува по свинете у нас се разраства. Навлиза от северната ни граница все по-навътре. Последните огнища са открити в областите Плевен и Велико Търново. С какво точно и за кого е опасен вирусът и може ли да бъде спрян. Особено след изказването на европейския комисар по храните, че превенцията е осъществена небрежно и България може да остане без сектор свиневъдство, с което се съгласи и земеделският ни министър.
Възможно ли е бъде спряна заразата у нас. Калко опасен иза кого е вирусът ? Как са се справили други държави с този проблем.
Д-р Първанов: Няма лечение за вируса. Няма ваксина. Той се разпространява скокообразно, една стена не може да го спре, както имаше такъв опит. Може дълго време може да издържа в хранителни продукти и да се активира след месец. Особено в солена среда, а замразен можда се запази до 1000 дни.
Заболяването е вирусно и то не е ново за Европа, така че по темата африканска чума се говори от дълго време, тъй като има подобно заболяване с почти същото име, но класическа чума, с което страната ни с десетилетия се бореше с него. Съществената разлика между двете заболявания е, че за африканската чума няма ваксина, т. е. като силно заразен вирус вече на всички е ясно, че то е така. Но на много хора още не им ясно как трябва да се справим с проблема. Най-важното е, че силно заразно и няма ваксина, с което да ограничаваме това заболяване.
Начинът на заразяване е много характерен и много пъти то е влизало в Европа, примерно от Ангола с осолено свинско месо от Африка и изхвърляно сред природата, в повечето случаи го намират дивите прасета и причинителят намери своя гостоприемник. Вирусът там съществува с месеци и когато намери своя гостоприемник, заразността му се проявява с пълната си сила и заболяването започва да се предава от животно на животно.Този вирус е заразен за всички видове от семейството на свинете – домашни, диви, полудиви.
Това, което постоянно се говори и аз ще го повторя е изключително опасно, но заразява само свинете, не е опасно за хората, но е опасно за други животински видове.
Проблемът не е в това да се яде месото, проблемът е в това, което казах и ще го повторя – начинът на разпространение на заболяването е този - чрез храната. Затова е абсолютно недопустимо по какъвто и да е начин да бъдат изколвани животни в огнищата и да се яде или запазва месото- това, което се прави. И то може да се транспортира на хиляда и повече километра и да създаде там нов проблем.
Заразяването става основно с хранителни продукти. Не е опасно за човека, но ако не се спре, може да изчезне целия сектор, в който са инвестирани милиарди.
Досега при всички случаи в Европа, когато са вънзниквали такива огнища, са се справяли бързо, но е ставало дума за малки огнища, Малта, Португалия,Испания, Белгия, Холандия и при всички случаи е ставало дума за заразяване от хранителни продукти. В едни случаи от летището, или от магистралата.
Темата у нас вече предизвика конспиративни теории, експлоатира се и политически, даже има обвинения към мен, че защитавам големите свинекомплекси, с това, което казвам е, но истината е, че за да се спре заразата, трябва да се заколят животните от малките обекти и задните дворове. За да се спаси сектора, трябва да се унищожи по-малката беля.
И затова е необходимо да се включи държавата с всички институции - полиция, кметства.
Като сериозен проблем д-р Първанов подчерта е липсата на доверие у хората, които не приемат препоръките, а тайно заколват животните, и запазват месото, или ги продават.
Много трудно е да се вземе такова решение. Да се поеме тази отговорност. Да се унищожат по-малките обекти, за да се спаси големия промишлен сектор, който е около 90 процента у нас.
Трябва да се вземе политическо решение, каза д-р Първанов, но изрази съмнение, че някой ще го направи,/ особено в предизборното време/. Както е направено в Чехия, където е участвала войската.
Цялото интервю с д-р Мирослав Първанов е в звуковия файл.
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..
Трето огнище с птичи грип е открито в Пловдивска област, предприемат се всички действия за ликвидиране на заразата След фермата в Асеновград, където в началото на месеца бе открита заразата, тя вече е разпространена и в землищата на с. Манолско Конаре, община „Марица“ и в животновъден обект за отглеждане на патици в с. Боянци. „Възможно е..
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..