Изложба „Българско лято в Капана“ ще бъде открита в Центъра за наивизъм „Art Naïve Kapana“ на ул.“Христо Дюкмеджиев“19. В нея участват 11 български творци, които работят у нас и в чужбина. Посетителите ще могат да видят произведения на творците Александър Янакиев, Димитър Вецин, Мариана Калъчева, Стайо Гарноев, Николай Ангелов-Гари, Яна Илиева, Ивана Македонова, Анита Ненчева, Георги Ненчев, Стела Стефанова и Дафина Терзиева. Изложбата може да бъде видяна до 10 септември.
Авторите:
Ивана Македонова - Родена 1957 г. в Бургас. Правила е над шест самостоятелни изложби. Нейни картини са притежание на частни колекционери в България, Македония, Англия, Германия, Дубай, Кувейт, Япония, САЩ и Канада. Живее и работи във Варна.
Анита Ненчева и Георги Ненчев - В изкуството и в живота Анита и Георги Ненчеви са тандем. Анита Ненчева е родена в град Магнитогорск, който се намира в източните склонове на Южен Урал. Георги Ненчев е роден през 1951 година в София. Преди да реши, че иска да стане художник обаче минават седемнайсет години, през които Георги работи като архитект в различни проектантски организации. След това вече няма кой да го спре. Срещат се през 1983 г. на път – съвсем случайно пътуват в едно купе към морето. На групи към околните местности, където паркират колите си, усилват музиката и се забавляват.
Николай Ангелов- Роден е на 13 ноември 1978 г. в Карлово. През 2003 г. завършва ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“ със специалност „Скулптура“, но работи основно в областта на живописта. От 2009 г. е член на Дружеството на бургаските художници . Авторът работи и в областта на иконописта и е участвал в изписването на параклис „Св. Пантелеймон“ в гр. Карлово (2003) и на църквата „Рождество Богородично“ в село Братово (2007). От 2012 г. е член на Българското иконографско сдружение. Живее и работи в Бургас.
Стела Стефанова - Представя дървени пана, които са вдъхновени от лични преживявания и размисли.Авторката експериментира в съчетанието на различни материали и техники,търсейки символиката, която те кара да се замислиш....и усмихнеш.
Александър Янакиев - Роден през 1961г. Живее и работи в гр.Кюстендил. Картините са зработени главно в стила на фолклорния наив, отличават се с ярки цветове, закачливи теми от българския бит, както и висока прецизност на изпълнението.
Дафина Терзиева - Психолог по професия и приложник по душа.„Преди около 15 години започнах да рисувам „картини“ върху керамични бижута, а по-късно ми се прииска да превърна картините си в бижута: „Малки и ценни най-вече заради емоцията, която носят“. Имам 3 самостоятелни изложби и участие в една съвместна в проекта " Път на младите", като в последната представих приказни сюжети, съпроводени с авторски стихове. Определям стила си като наивен позитивизъм, защото не се вмества точно в нито един от познатите ми. Рисувам отраженията на случващото се около мен – вдъхновението, разочарованието и мечтите си. А този извор сам по себе си е неизчерпаем, защото в основата са Душата и Животът.“
Димитър Вецин - Роден на 16 март 1950 г. в с. Орешец, Белоградчишко. В творческата му биография влизат над десет самостоятелни изложби в София и страната. Негови произведения са притежание на Националната художествена галерия – София, на художествените галерии в Търговище, Монтана, Видин, Белоградчик, както и на частни колекционери в САЩ, Франция, Чехия, Италия, Турция, Югославия и България. Димитър Вецин е самоук художник, чийто стил се определя от специалистите като “нео-наивизъм”.
Мариана Калъчева- Родена е на 9 юни 1977 г. Пловдив. Завършва Графика и Педагогика по изобразително изкуство в АМТИИ Пловдив в годините между 1999 и 2003 при проф. Владимир Генадиев и проф. Бисер Дамянов. Работи в областта на маслената живопис, акрила, графиката, рисунката и графичния дизайн. Нейните изяви са в стиловете магически наивизъм и фигуралните композиции в стиловете сюрреализъм, сецесион, попарт и постмодернизъм. След дебютната й изложба в Пловдив през 1998 г. следват 16 самостоятелни изложби в България, Австрия, Франция, Белгия, Монако и САЩ, както и десетки участия в арт издания в Европа, Азия и САЩ. От 2017 г. живее и работи в САЩ.
Стайо Гарноев - Самобитен художник от Панагюрище. Член на Съюза на българските художници от 2012 г. и Дружеството на Пазарджишките художници .Илюстрирал е десетки книги.
Яна Илиева– Родена на 2 юри 1974 г. в Пловдив. Образование: Национална гимназия за сценични и екранни изкуства, Пловдив, 1993 г. Университет "Паисий Хилендарски", Пловдив, 1997г. Специалност „Педагогика и изобразително изкуство“. Тя работи в сферата на изобразителното изкуство с акрилни бои върху платно и върху дърво, като използва смесена техника и има свой неповторим и запомнящ се стил наив. В продължение на двадесет години авторката създава пейзажи и магически илюстрации с фантазни светове, които носят усещане за радост и щастие на зрителя. Ярки цветове и приказни мотиви.
В Регионален исторически музей - Пловдив се проведе общото събрание на Сдружение „Български музеи” . За председател на сдружението бе избран д-р Огнян Тодоров , директор на Регионалния природонаучен музей в Пловдив. Негов заместник ще бъде Стоян Иванов , директор на Регионалния исторически музей - Пловдив. Мандатът на управителния съвет е три..
Сборникът "Shining Wind/Сияен вятър" е издание на Британското хайку общество. Той ще бъде представен в събота, на 30 ноември, в Конуей Хол, емблематична сграда за британската столица. В нея се провеждат културни събития, книжни панаири, поетични рецитали, срещи на поетични, философски и културни общества. Антологията ще представят..
Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан, завладя сърцата на зрителите по света..
Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?. Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.
„Гласът на Страдивариус“ – Красимира Стоянова и 300-годишната цигулка на Страдивариус на Светлин Русев ще звучат за първи път в Пловдив в концерт от Музикалния фестивал „Дни на музиката в Балабановата къща“ в Епископската базилика на Филипопол. Оперната прима Красимира Стоянова, известна с красотата и изяществото на своя тембър и младият..