Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изучаването на майчин език - възможност за връщане у нас

3
Стоянка Колева, директор

Неделното българско училище в Барселона носи името на създателите на българските букви "Св. Св. Кирил и Методий“. През 2019-та то навърши 10 години. Стоянка Колева, директор на училището, разказва:

Мотивите на родителите да водят децата си в Неделното българско училище, са няколко: единият децата да не загубят връзката с България, да не загубят своите корени и другият мотив е да знаят нещо повече за Родината в исторически план, нещо повече за езика, културата, традициите на Родината.

Колева припомни, че по програмата на МОН за българските неделни училища в чужбина, в тях се изучават три основни предмета – български език, история и география. В училището в Барселона от наскоро завършилата учебна година се изучава музика, а от началото на създаването му – фолклор и народни танци.  От 10 години съществува и Фолклорен състав за възрастни.

Всеки себеуважаващ се човек би трябвало добре да осъзнава смисъла на израза „майчин език“, смята Стоянка Колева. Според нея, ако единият родител е българин, е срамно дететдо да не знае родния си език. „Изучаването му е нещо естествено. Няма занчение къде сме, светът е отворен. Богатството на един език е несравним с нищо. Той е още една отворена врата за децата, които живеят в чужбина.

Директорката на училището в Барселона подкрепя петицията на Асоциацията на българските училища в чужбина, с която се настоява включването на българския език и на другите малки езици като официален в чуждите образователни системи в ЕС.

Броят на децата в Испания и в чужбина мисля, че непрекъснато се увеличава и тази възможност българският език да се изучава като равен и да се признава в ЕС, ако я постигнем, ще е много добре.

Вече са готови най-новите учебници по български език за  1, 2 и 5 клас, по история за 5-ти и 7-ми клас и по география, предназначени за българчетата в чужбина. Най-радостно е, че съавтори са учители в чужбина. Гордост за училището в Барселона е, че учителката по история от самото му начало Илиана Илиева-Дъбова е съавтор на учебника по история.

Стоянка Колева не смята, че би се изчерпала нуждата от образователната програма за български деца зад граница.

Някои смятат, че българският език не им е нужен, след като са в чужбина. Но аз мисля обратното. Майчиният език е основното нещо, което всеки трябва да знае. Той дава огромно богатство и един ден да комуникират с Родината и не е изключено един ден да работят с България или да се върнат в България. Това е една от насочките, по която работим. Българчетата в чужбина да имат възможност и готовност да се върнат и работят в България.

Директорката коментира и новостта за завършващите 12 клас в неделните български училища да се явяват на изпит за ниво на владеене на български език с право и възможност да кандидатстват в български университети.

Това е голямо постижение за нас. Тъй като има и такива, които не успяват да се адаптират и да бъдат приети в испански университет и смятам, че винаги ще има хора, които ще мислят като тези, които работим в българските училища.

В последната събота и неделя в Пловдив на конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина нейни представители  от всички краища на Европа и света дискутираха актуални въпроси, свързани със съхраняването на българския език по света и обучението на български деца зад граница.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Среща с Валентина Радинска в Дружеството на писателите

Литературна среща с поетесата, журналист и преводач Валентина Радинска ще се състои тази вечер от 18 ч. залата на Дружеството на пловдивските писатели.  Срещата ще води поетесата Стефка Тотева.  Радинска е автор на 9 стихосбирки и води курсове по творческо писане в различни учебни заведения.  Като общественик Радинска създава през 2002 г...

публикувано на 06.11.24 в 06:24

Премиера на стихосбирка на Яна Кременска в Пловдив

Премиера на стихосбирката „И сея тишина“ на поетесата Яна Кременска ще се състои днес в Пловдив.  Книгата ще представи Рамела Бохосян. Срещата с авторката е  от 18:00  в Литературен салон на читалище "Алеко Константинов" - Пловдив. Яна Кременска е родена на 09.10.1967 г. във Враца, където живее и работи. По професия е журналист.  Нейни..

публикувано на 06.11.24 в 06:22

Артистично семейство с обща изложба в галерия "Сигна"

Артистичното семейство Аглика, Евгений и Преслав Петрови се представят в съвместна изложба  в галерия „Сигна“ на ул. „Христо Г.Данов“. И тримата са възпитаници на Художествената гимназия „Цанко Лавренов“ в Пловдив, а Преслав все още учи в училището.  Евгений и Аглика  са завършили висшето си образование във Великотърновския университет..

публикувано на 06.11.24 в 06:17

Калина Атанасова с изложба в галерия "Аспект"

Известната художничка Калина Атанасова открива изложба „Цветен свят“ в галерия „Аспект“.  Настоящата експозиция съдържа 26 платна, предимно малък и среден формат, рисувани специално за пространството на галерия Аспект.  И тук Калина не изневерява на любимите си теми и сюжети, вдъхновени от любимия ѝ роден град и преклонението ѝ пред Родопа..

публикувано на 06.11.24 в 05:57

Изложбата "Рисунка" е в къща "Верен Стамболян"

Преподаватели от Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ - Пловдив  представят изложба „Рисунка“ в Къща „Верен Стамболян“, ул. „Кирил Нектариев“ 15 в Стария град. В експозицията със свои рисунки участват  Ангел Китипов, Антония Хайгърова, Диана Папазова, Димитър Келбечев, Илиана Манукова, Михаил Маламски, Панайот Панайотов,..

обновено на 05.11.24 в 07:05