Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нужен е стимул за двойките, за да имат повече деца

Д-р Елеонора Христова изследва от няколко години демографията, семейното планиране и репродуктивните нагласи на двойките. Тя наблюдава както семейни двойки, така и двойки без сключен граждански брак, с различна степен на образование. 

Резултатите сочат, че и 2-та вида двойки желаят две, дори клонят към 3 деца, но редица фактори оказват влияние. Те са социален статус, образование, квалификация, материална обезпеченост, жилищна площ на семейството, които оказват огромно влияние колко деца и кога да имат, коментира пред Радио Пловдив д-р Христова. 

Двойките с магистърска степен по-високо образование искат първо да завършат, да имат финансова стабилност и тогава да раждат първото си дете, сочи изследването. Интересно е, че повечето жени искат да отложат раждането на дете, докато мъжете веднага след сключването на брак искат първо дете. Наблюдава се и желание на планирания брой деца в семейството, но данните показват, че децата не нарастват особено за последните 20 години.

Кога да планира своето първо дете жената, зависи от няколко фактори - семейна среда, образование и не на последно място етническа принадлежност. 

Според специалиста е притеснителна групата, когато имаме сключен граждански брак след 30-годишна възраст и на раждане на първо дете след 35-годишна възраст.

Много е важна ролята на личния лекар и на специалиста в предбрачната консултация. Специалистът трябва да насочва двойката, да консултира. Колкото по-рано двойката реши да има дете, толкова и възможността за раждане на повече деца е по-голяма, поясни д-р Христова.

Необходими са здравни уеб платформи, които да насочват младия човек, да го запознават какво е бракът, защо е важен, каква е сигурността от брака. Като цяло в България такава информация няма, която да е достоверна и да медицинска. На сайта на ЗМ информацията не се обновява.

Според д-р Христова рецептата за решение на демографската криза е цялостна промяна в политиката на институциите. Промяна в социалната политика, здравното възпитание и образование. Самата двойка трябва да бъде наясно за абсолютно всичко. Т.е тя да бъде стимулирана - първо чрез здравно възпитание, чрез финансов стимул и чрез обезпечаване в бъдещето да има  мотивация да има повече от едно дете.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09