Престижното испанско издание NuevaTribuna разказва за хилядолетната история на българската Европейска история на културата и за местата в и около Пловдив, които впечатляват гостите на града.
Авторът на статията е Edmundo Fayanás, който през последните тринадесет години организира колективни пътувания с големи групи, които са изцяло с културна насока. За реализирането на тези пътувания той винаги подготвя обяснителни ръководства за всичко, което предстои да бъде видяно. Авторът избира дестинации, които са различни от всичко, което туристическите агенции масово предлагат.
„През 2019 година Пловдив е обявен за Европейска столица на културата. Това е град, в който разходката е приятна, тъй като градът е пълен с паметници, които ни напомнят за преминалите през него различни народи, римляни, византийци, отомани, оставили ни своята постоянна следа.“ Така започва статията, която представя богатата палитра от културни забележителности и възможности за прекарване на почивка в един от най-старите градове в света.
Изданието проследява историята на града под тепетата, като започва от най-древни времена и достига чак до наши дни. Като най-древния жив град в Европа, Пловдив има и много имена, сред които Пулпудева, Флавия, Филипополис и Тримонциум.
Текстът описва подробно и останките от римската и антична култура, история и архитектура, насочва вниманието си към хълмовете, върху които е построен града. Детайлна и впечатляваща е информацията, която испанската медия предлага за най-популярните забележителности, сред които Античния театър, Римския стадион, Джумая джамия, Църквата „Света Богородица“, къща „Ламартин“, къща „Недкович“.
Специално внимание се обръща и на близки до Пловдив дестинации - Бачковския манастир и Асенова крепост, където туристите могат да прекарат незабравим и пълен с емоции уикенд.
С музикално-поетичен спектакъл „Със стих и ноти“ тази вечер читалище „Възраждане“ в Пловдив отбелязва Деня на българската писменост и култура 24 май . В програмата участват млади творци и приятели на читалището. Сред тях са Павел Ваклинов, Теодора Сукарева-Теа, Хари Пламенов, Жени Щерева, Ангел Стойчев, Мария Стоименова, Александра Хаджиева,..
Изложба на мозайки от хърватския автор Лука Петрач се открива тази вечер в новата зала на Дружеството на пловдивските художници на бул. "Цар Борис Трети Обединител" 153. Представени са 26 творби на известния творец. Проявата е организирана от националната общност на българите в Хърватия и Дружеството на пловдивските художници. Лука Петрач..
Среща разговор с проф. д-р Борис Колев, по време на която ще бъде представена неговата книга „Още исторически подробности“, ще се проведе в Конферентна зала на Народната библиотека „Иван Вазов“. Борис Колев е народен представител във Великото народно събрание (1990 – 1991 г.), както и в 37-то Народно събрание, в което е председател на Комисията по..
Третият концерт в програмата на 61. Международен фестивал на камерната музика - Пловдив щe е 'Hommage à J.S BACH' - 340 години от рождението на композитора - органов концерт в изпълнение на Венсан Дюбоа . Музикантът свири в парижката катедралата "Нотр Дам". Събитието ще се проведе от 19,30 ч. в концертната зала на АМТИИ "Проф. Асен..
Министърът на културата Мариан Бачев връчи отличието „Златен век“ – звезда на Божана Апостолова - поетеса, писател, издател, като наградата получи нейният син Манол Пейков. Националната награда за високи постижения в областта на културата и образованието получи и п роф. д-р Елена Кантарева – Дечева . Министърът на културата Мариан Бачев лично..