Държавата не се справи справи ефективно с предотвратяване навлизането на вируса на африканската чума по свинете. Той вече е факт и са необходими мерки, които всяка страна определя сама. Така е в Литва, в Чехия, а у нас в 20-километровата зона до големите индустриални свинеферми, се препоръчва прасетата да бъдат унищожени и „усвоени“, заяви председателят на новоучредената Национална асоциация за защита на земеделските стопани Димитър Петков.
Притеснява ни обаче това, че до момента всички протести дотук не легитимираха пред властта дребните и средни земеделски стопани. Учредихме Асоциацията, за да им придадем легитимност и да искаме участие в разговорите на държавно ниво. Сега се представени само едрите стопани с две свои асоциации и с времето те стават все по-агресивни. Те искат ликвидация на всички стопанства тип „заден двор“, което за нас е абсурдно.
По думите на Димитров, при учредяване на Асциацията се е провела добра дискусия, поставила важни въпроси за цялото животновъдство и растениевъдство.
Един от въпросите към държавата бе защо едрите свиневъдни комплекси са изградени в непосредствена близост до населените места. Препоръчваме да се вземат мерки това да не се допуска. И още – защо се предприемат превантивни мерки само към земеделските стопанства тип „заден двор“, след като преносители на заразата са както дивите прасета, така и безстопанствените кучета и котки и какво ли още не?
Борбата срещу потенциалната зараза не е достатъчно ефективна и ние искаме правила за това, как трябва да изглеждат стопанствата тип „заден двор“, които са за самозадоволяване.
Петков заяви още, че работата на Асоциацията започва веднага, като изрази надежда за бързи контакти с представителите на държавните институции за обсъждане на всички висящи въпроси, тревожещи земеделците и регламентирането на ясни правила.
Чуйте повече от звуковия файл:
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..