Тазгодишният археологически маратон на Перперикон започна на 24 юни и вече сме в последната му трета, като ще продължим разкопките до 10 септември, заяви археологът проф. Николай Овчаров.
Работим вече четвърта година и след разкриването на грандиозната базилика – 35 метровата църква южния квартал от V-VІ век, сега вървим на север и откриваме различни квартали от различни епохи – късноантични и средновековни.
Тази година работим по един доста голям некропол, който излиза в този участък от периода 10-12 век и от това време са и излизащите на бял свят находки. Годината е много благодатна и досега имаме над 210 находки, които си заслужава да бъдат споменати – бронзови кръстове, украшения, накити, интересни монети, сред тях и изключително рядката монета на Иван Асен ІІ, която е важна и от историческа гледна точка.
Открихме и още важни находки като бронзов реликварий от периода 10-12 век с изображение на Христос на кръста и молещата се Богородица. Когато го отворихме, се оказа, че има вътре органична материя, която тепърва ще бъде изследвана.
Представихме и другата находка – златно-сребърна монета, кято бележи пика на кризата във Византия в края на 11 век, когато при Манцихер Византийската империя е разгробена и губи почти цяла Мала Азия. Това я вкарва в икономическа и политическа криза, а златната единица девалвира. Монетата се води за златна, но в нея има не повече от 5-6 г. злато, всичко останало е сребро.
Девалвацията не е измислена през този век.
За 7 000-годишната история на Перперикон, това, което откриваме, е само малка част от неговите богатства. Неслучайно Перперикон привлича толкова много хора. Голямата ни цел е разкриването на града в малксимална степен и превръщането му в обект на културно-историческия туризъм.
Чуйте повече от звуковия файл:
Писателят Красимир Димовски представя новата си книга „Тезеят в своя лабиринт“ в Bee Bop Café. Романът излезе с печата на ИК „Хермес“. След три десетилетия мълчание Димовски издаде преди три години книгата с 13 невръстни разказа „Момичето, което предсказваше миналото“, а година по-късно – „Ловецът на русалки“ – три новели за..
Галерия „Аспект“ представя четвъртата самостоятелна изложба на Ваня Итинова „Градът разказва“. След нейната първа изява преди 3 години съвместно с Натали Итинов, авторката се превърна в един от основните художници на галерията и традиционно в края на годината представя новите си картини. В експозицията са представени 21 живописни платна,..
Известната наша режисьорка документалистка Адела Пеева ще получи специален „Златен ритон“ на тазгодишното издание на фестивала, чийто домакин е Пловдив от 13-и до 19-и декември. Тази награда се връчва за първи път на форума за документално и анимационно кино, а Адела Пеева от своя страна никога не е била отличавана с най-престижната..
Галерия „Възраждане“ представя изложбата „Послание за небесност“ на Росен Кръстев. Сюрреализмът и наивът някак органично се сливат и организират един идеалистично настроен фигуратив. Темата е възторгът - от живота, красотата, липсата на злото и сливането на небесното и земното , казва галеристката Красимира Алексиева. Росен Кръстев е..
„Национална служба за охрана. Спомени на Генерала“ е книга, която излезе наскоро и която бе повод нейният автор да бъде гост в предаването Клуб "Неделя". Тя е дело на най-дълго заемалия ръководния пост в НСО – генерал Димитър Владимиров. В продължение на 12 години и половина, между 1992 и 2004-та, той работи с трима български президенти: Желю..