В годината, когато Пловдив е европейска столица на културата, интересът към Археологическия музей в Пловдив се е повишил чувствително и от българи, и от чужденци. Това разказа в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив екскурзоводът Екатерина Илиева.
Ръстът в сравнение с предходната година е 40-45%. Дължи се най-вече на изложбата „Преоткритият свят на стара Европа“ с петте златни съкровища.
По думите й, ръст се отчита и при индивидуалните, и при груповите посещения. Увеличил се е интересът от учениците, както и от групите, които се самоорганизират от различни места в страната. Семействата също са увеличили посещенията си в музея.
Хората най-често питат дали това са оригиналите. Явно не могат да повярват, че могат да се докоснат до оригинала на Панагюрското златно съкровище.
През лятото се отчита интерес и към беседите, които музеят стартира още през месец април като инициатива. Те са безплатни и се провеждат под наслов “Археология за всеки“ със стремеж музеят да се сближи с публиката. Екатерина Илиева, която подготвя и представя беседите, споделя за тях:
В момента от около 2 месеца темите се избират от нашите посетители. Изключително интересна ще е беседата на 17 август с тема „Как се правят разкопки в градска среда“. Става дума за спасителните разкопки. Ще разясним по какъв начин се провеждат, какви са тънкостите, как се правят, ще покажем новини оит кухнята.
В други от беседите през лятото са развенчани някои от митовете за Панагюрското златно съкровище, разказана е историята за откриването на Вълчитрънското злато, говорено е за водоснабдяването на Филипопол и навлизането на християнството в нашия свят.
Лятото за Археологическия музей е горещо, посетителският интерес не спира.
От началото на годината досега през залите му са преминали 15-16 хиляди души като около 6 хиляди са чужденци. През септември за Нощта на музеите и галериите се подготвя и нова временна изложба. Екатерина Илиева разкри, че тя ще е свързана с миналото на Пловдив и на Археологическия музей, Исторически паметници и художествени старини, запазени от пловдивските семействасъсредоточавайки се върху темата за дарителството и за желанието на хората да създават заедно своята общност.
Премиера на новата стихосбирка на Анна Мария Петрова-Гюзелева ще се състои в Дружеството на пловдивските писатели от 17,30 ч. Книгата е озаглавена „Сидхарта-Буда, събуди ни“. Поетесата, журналистка и актриса ще бъде представена от модератора на събитието Живка Аджеларова. Освен на актьорското и хореографското поприще Анна Мария се изявява и в..
„Коледата на Пин и Поли“ е премиерното заглавие на най-добрия куклен театър в България за 2023 г. – Пловдивският. Датата на представянето е 12 декември. Режисьор и автор на пиесата е Евелина Кьосовска. Куклите и сценографията са дело на Виржиния Петкова, Пламен Мирчев – Мирона е композитор на музиката. В актьорския екип на спектакъла са Ламбрети..
Концерт – благодарност, посветен на музиката, щедростта и вдъхновението представя Държавна Опера Пловдив. Проявата ще е в Камерната зала на операта на първия етаж на Дома на културата „Борис Христов“. По време на концерта оркестърът на опрата ще представи новите инструменти, купени благодарение на щедрото дарение на д-р Петко Арнаудов. В..
Дружеството на пазарджишките художници представя тази вечер своята годишна изложба. Близо 30 автори показват своите творби в галерия „Георги Машев“. Традиционно при откриването на това събитие кметът на общината връчва наградите на отличените художници, както и специалната награда на името на Георги Машев. Авторите са 28 на брой и всеки..
Най-мащабният спектакъл в българския театър в последните години – „Одисей“ по Омир от Александър Секулов с режисьор Диана Добрева, ще се играе на сцената на Драматичния театър Пловдив в 50-то си юбилейно представление. Легендарните перипетии на древногръцкия герой по пътя към родната Итака изправиха на крака зрителите в България, Гърция,..