В годината, когато Пловдив е европейска столица на културата, интересът към Археологическия музей в Пловдив се е повишил чувствително и от българи, и от чужденци. Това разказа в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив екскурзоводът Екатерина Илиева.
Ръстът в сравнение с предходната година е 40-45%. Дължи се най-вече на изложбата „Преоткритият свят на стара Европа“ с петте златни съкровища.
По думите й, ръст се отчита и при индивидуалните, и при груповите посещения. Увеличил се е интересът от учениците, както и от групите, които се самоорганизират от различни места в страната. Семействата също са увеличили посещенията си в музея.
Хората най-често питат дали това са оригиналите. Явно не могат да повярват, че могат да се докоснат до оригинала на Панагюрското златно съкровище.
През лятото се отчита интерес и към беседите, които музеят стартира още през месец април като инициатива. Те са безплатни и се провеждат под наслов “Археология за всеки“ със стремеж музеят да се сближи с публиката. Екатерина Илиева, която подготвя и представя беседите, споделя за тях:
В момента от около 2 месеца темите се избират от нашите посетители. Изключително интересна ще е беседата на 17 август с тема „Как се правят разкопки в градска среда“. Става дума за спасителните разкопки. Ще разясним по какъв начин се провеждат, какви са тънкостите, как се правят, ще покажем новини оит кухнята.
В други от беседите през лятото са развенчани някои от митовете за Панагюрското златно съкровище, разказана е историята за откриването на Вълчитрънското злато, говорено е за водоснабдяването на Филипопол и навлизането на християнството в нашия свят.
Лятото за Археологическия музей е горещо, посетителският интерес не спира.
От началото на годината досега през залите му са преминали 15-16 хиляди души като около 6 хиляди са чужденци. През септември за Нощта на музеите и галериите се подготвя и нова временна изложба. Екатерина Илиева разкри, че тя ще е свързана с миналото на Пловдив и на Археологическия музей, Исторически паметници и художествени старини, запазени от пловдивските семействасъсредоточавайки се върху темата за дарителството и за желанието на хората да създават заедно своята общност.
Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България. Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от акторската гилдия. Призът „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор- ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Ето и..
С научна конференция и изследване „Средиземно море: преплитане на цивилизации, религии, култури“, която ще се проведе на 7 февруари, Драматичния театър в Пловдив започва нов интригуващ проект. Това се два първите два етапа към създаването на мащабен мултижанров спектакъл „Преплетения човек“ в търсенето на общия код на средиземноморския човек през..
Изложбата „Родопската теснолинейка – 80 години история“ се открива днсе в залата за временни изложби на Регионален исторически музей – Пазарджик. Тя е подготвена от музея и Гражданско сдружение „За теснолинейката“, като представя историческа ретроспекция на последната железопътна линия с междурелсие 760 мм в България, която води началото си от 1920..
С изложба в Художествената галерия „Станислав Доспевски“ в Пазарджик ще бъдат отбелязани 120 години от рождението на известния български художник Георги Герасимов. Експозицията е с надслова „Лиричният поет от Тракия“. Ще бъдат показани 312 творби (живопис, графика, рисунка, експерименти и проекти) с богат тематичен диапазон, албуми и клише. От..
Представяне на „Черната книга“ на Свами Тиртха ще направи известният журналист Георги Тошев в Дома на културата "Борис Христов" в Пловдив. Книгата съдържа 366 медитативни техники за всеки ден. Почитателите могат да вземат лични автографи от автора. Свами Тиртха е любим автор на музикантите Роби Уилям и Боно. Унгарец по националност, той..