Месец септември от 52 години в Пловдив идва с Националните есенни изложби - единственият художествен форум, който продължава толкова дълго време не само под тепетата, а и в цялата страна. Тази година в Стария град ще представят произведенията си 9 творци под общото заглавие на изложбите „Поетика на образа“. Галина Лардева, която е техен куратор вече 7-ма година, обяснява:
Този проблемен фокус представлява максимално широка творческа платформа, свързана с възможностите за произвеждане на художествени значения. Тази перспектива засяга авторовите намерения, изразните средства и медии, насочени към изграждането на комплекса на образната цялост. Но поетиката на образа засяга също наблюдателите – тя отдавна е и резултат от постиженията на зрителите, които разполагат видяното в хоризонта на своите очаквания и разбиране. В този смисъл поетиката на образа се съдържа в комуникацията между създатели и потребители на образи: „как е направен“ разговаря непосредствено с „как е разбран“. И тук – в перспективата, отключваща се отвъд комуникацията между създател и възприемател, се създава един особено важен план на образната поетика: този план определя как образът се разполага в нормата, как работи с традицията.
Пространствата на изложбите и тази година са на Балабанова къща, Къща Хиндлиян и Къща Мексиканско изкуство. Спецификата на събитието се определя както от тяхната атмосфера, така и от самия формат на представяне на авторите: в общата рамка на цялостен кураторски проект се показват едновременно самостоятелни изложби.
Важен акцент е презентирането на нови за българската публиката имена, представянето на една дебютна изложба, както и участието на български художници, живеещи и работещи зад граница.
Откриването е на 1 септември, неделя, а изложбите ще продължат през целия месец. Форумът се финансира от Община Пловдив и е част от Културния календар на града за тази година.
За подбора на творците в Националните есенни изложби тази година, за тях самите, за това какво да очакваме и какво стои зад заглавието "Поетика на обграза" - може да чуете в интервюто с Галина Лардева в аудио-файла.
С музикално-поетичен спектакъл „Със стих и ноти“ тази вечер читалище „Възраждане“ в Пловдив отбелязва Деня на българската писменост и култура 24 май . В програмата участват млади творци и приятели на читалището. Сред тях са Павел Ваклинов, Теодора Сукарева-Теа, Хари Пламенов, Жени Щерева, Ангел Стойчев, Мария Стоименова, Александра Хаджиева,..
Изложба на мозайки от хърватския автор Лука Петрач се открива тази вечер в новата зала на Дружеството на пловдивските художници на бул. "Цар Борис Трети Обединител" 153. Представени са 26 творби на известния творец. Проявата е организирана от националната общност на българите в Хърватия и Дружеството на пловдивските художници. Лука Петрач..
Среща разговор с проф. д-р Борис Колев, по време на която ще бъде представена неговата книга „Още исторически подробности“, ще се проведе в Конферентна зала на Народната библиотека „Иван Вазов“. Борис Колев е народен представител във Великото народно събрание (1990 – 1991 г.), както и в 37-то Народно събрание, в което е председател на Комисията по..
Третият концерт в програмата на 61. Международен фестивал на камерната музика - Пловдив щe е 'Hommage à J.S BACH' - 340 години от рождението на композитора - органов концерт в изпълнение на Венсан Дюбоа . Музикантът свири в парижката катедралата "Нотр Дам". Събитието ще се проведе от 19,30 ч. в концертната зала на АМТИИ "Проф. Асен..
Министърът на културата Мариан Бачев връчи отличието „Златен век“ – звезда на Божана Апостолова - поетеса, писател, издател, като наградата получи нейният син Манол Пейков. Националната награда за високи постижения в областта на културата и образованието получи и п роф. д-р Елена Кантарева – Дечева . Министърът на културата Мариан Бачев лично..