Българските писатели са длъжници на травмираното от тоталитаризма поколение. Думите са на писателката Теодора Димова. И независимо, че нейният нов роман „Поразените“ не е политически, той е всички нас, които по различен начин сме засегнати от събитията и трябва да се научим да живеем и „да изричаме“ травмите си, казва писателката.
Книгата „Поразените“ бе представена в началото на тазгодишното издание на Фестивала на изкуствата „Аполония“ в Созопол.
Критиците не забелязаха християнския дух на романа. Затова съм много щастлива, че успях да намеря точно този детайл от картина на Марк Шагал /на корицата/, рисуван за един балет в Ню Йорк Защото и в това жарко лято, напоено от слънцето, в средата на картината има коса – символ на смъртта, а как ли в това поле от пшеница се появява...риба?!.
Това е абсолютно алогично, мистично, но така е и с християнския дух в романа. Той е пропит, макар че изобщо не се говори за евангелските истории, с християнски дух.
За всеки факт, споменат в романа, аз съм чела или в документални книги и мемоари или е ставало въпрос в стотиците и хилядите ми разговори с хора, чиито предци са преминали през тези събития. 75 години са изминали от тези събития, но българската литература им остана длъжник.
Наистина историци, документалисти, журналисти свършиха своята работа, но нашата литература сякаш остана назад. Нашето поколение е много травмирано от годините на тоталитаризъм и е много мъчително да се връщаш назад, да прочетеш всичките тези книги и да ги направиш художествени образи. Това зависи от психическата устойчивост и издържливост.
Не можех около една година да повярвам на това, което чета. Отраснала съм с манипулативните лъжи, те са вградени в мене и за да се взривят, както се случи през тази една година, трябваше много натрупване, за да мога да боравя с фактите.
Романът разказва за съдбите на три жени, чиито мъже са убити и как те продължават да се справят с всички трудности.
Цялото интервю с Теодора Димова – от звуковия файл:
Премиерата на новия български игрален филм “ Не затваряй очи ” в Пловдив е тази вечер в Лъки - Дом на киното. Прожекцията е в 17.30 часа. Това е първият български игрален филм, вдъхновен от православна тематика, базиран на едноимения роман на Мартин Ралчевски. Разказва историите на двама мъже – Петър и отец Павел. Съдбите им се се преплитат по..
С ритуал по освещаване и първа литургия, отслужена от пловдивския митрополит Николай, ще започне истинския духовен живот на новата църква "Света великомъченица Марина" в Асеновград. Първата копка на храма не направена преди 26 години от тогавашния митрополит Арсений. Богословът и екскурзовод от Асеновград Йвайло Мирчев разказа, че преди години в..
"Два живота" - така се наричат 2000-те страници, живeли половин век в четири машинописни екземпляра. Защо? Коя е авторката Конкордия Антарова? И наистина ли книгата е написана под диктовка на духовни учители? В "Срещите" разказва Васил Пекунов, преводач на книгата. Интересно е, слушайте.
Премиерата на "Отело" от Джузепе Верди представя Държавна опера – Пловдив. Диригент е маестро Григор Паликаров. Постановката е дело на режисьора Петко Бонев, който я създава специално за възраждането на фестивала ФОБИ - Стара Загора, а сега я възстановява по покана на Опера Пловдив. В премиерния спектакъл венецианският мавър ще бъде изигран от..
Венета Маринова, една от "Жените на Ръб-а", открива изложба в галерия "Мария Луиза" в Пловдив. Художничката е нарекла експозицията си "Точно време", като твърди, че е настъпило точното време да посрещне приятели и почитатели на по чаша вино няколко дни преди рождения си ден. Маринова е известна като една от жените в авангардната група "Ръб"..