Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музей на открито на Централния площад

Централният площад в Пловдив, който беше затворен за пешеходци през цялата година,  вече е проходим, макар и след празника на града все още да продължат довършителните работи по настилката и цялостното оформление на пространството. 

Това, което безспорно „дърпа“ погледа на пешеходеца, обаче, е разкритата при разкопките част от древна тракийска агора. Ръководител на археологическото проучване е Елена Кесякова:  

Ще видим пластове от 1 до 5 век. Тук всички тези периоди са много добре запечатани с всички улични нива. През всичкото това време това е площад, агора, който функционира. След това върху него започват да се застрояват средновековни жилища. Това, което виждаме във Филипопол, не можем да го видим в други градове. 

Днес пространството, близо 5 декара, вече е оформено с нова настилка, зеленина и фонтани, а до археологията хората могат да слизат свободно, разказва архитект Румяна Пройкова:

Нашата идея е цялата археологическа структура да бъде експонирана в един зелен килим. Да се превърне в едно място, в което  хората - млади стари, любители на археологията, природата, на едни пространствени композиции - да могат да седнат на едни каменни бетонни седалки, да си почиват, да пеят, да свирят, да социализират това пространство. 

Още за идеята на проекта, който дава облика на Централния площад днес, както и за пластовете векове и история - археологът Елена Кесякова и архитектът Румяна Пройкова може да чуете в прикачените файлове.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27