Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музей на открито на Централния площад

Централният площад в Пловдив, който беше затворен за пешеходци през цялата година,  вече е проходим, макар и след празника на града все още да продължат довършителните работи по настилката и цялостното оформление на пространството. 

Това, което безспорно „дърпа“ погледа на пешеходеца, обаче, е разкритата при разкопките част от древна тракийска агора. Ръководител на археологическото проучване е Елена Кесякова:  

Ще видим пластове от 1 до 5 век. Тук всички тези периоди са много добре запечатани с всички улични нива. През всичкото това време това е площад, агора, който функционира. След това върху него започват да се застрояват средновековни жилища. Това, което виждаме във Филипопол, не можем да го видим в други градове. 

Днес пространството, близо 5 декара, вече е оформено с нова настилка, зеленина и фонтани, а до археологията хората могат да слизат свободно, разказва архитект Румяна Пройкова:

Нашата идея е цялата археологическа структура да бъде експонирана в един зелен килим. Да се превърне в едно място, в което  хората - млади стари, любители на археологията, природата, на едни пространствени композиции - да могат да седнат на едни каменни бетонни седалки, да си почиват, да пеят, да свирят, да социализират това пространство. 

Още за идеята на проекта, който дава облика на Централния площад днес, както и за пластовете векове и история - археологът Елена Кесякова и архитектът Румяна Пройкова може да чуете в прикачените файлове.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

На 29.11. се чакат пробите за чума по овцете от бг лаборатория

След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.  Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през  годините се е наложил..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

Карловски студент със стипендия от Софийския университет

Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...

публикувано на 27.11.24 в 13:55