Тогава той се е наричал Народен музей с библиотека и затова всички тези семейства даряват наистина ценни реликви, за да се запази в историята този период, тази градска култура, която характеризира 20 век, разказва Екатерина Илиева, един от кураторите на изложбата.
Другите й куратори са Соня Семерджиева и Любомир Мерджанов. Идеята им е да покажат по какъв начин богатите семейства в Пловдив се събират, за да съградят общото място, пазителят на миналото, на историята - музеят.
Седемте предмета, които сме избрали, представляват 7 семейства, участвали в даряването на тези предмети. А общо семействата, които даряват предмети през 1929 година, са 56 - все богати, заможни семейства, които съграждат общото място с общи усилия.
Екатерина Илиева разказва за два предмета - те представляват 2 семейства, които впоследствие се сродяват – семейството на Недко Каблешков, сред чиито много предмети, които дарява, са красиви пафти от сребро и злато, принадлежали на неговата съпруга. И семейството на арх. Върбенов, което дарява филигранен колан, семейна реликва. Самият Върбенов е познат през 20-те и 30-те години като поетът на мансардите, защото е първият архитект на мансарди в Пловдив.
В Археологическия музей са все още и 5-те златни съкровища - те могат да бъдат видяни заедно с изложбата, която се открива тази вечер.
За самото откриване е приготвена малка изненада за гостите. В 18:30 часа младият цигулар Борис Стойчев ще ги пренесе в епохата на първата изложба от 1929 година с помощта на музиката. Интересна подробност е, че цигулката, на която той свири, също е дарена, при това не от кой да е, а от проф. Мария Шнитер, наследник на бележития архитект Йосиф Шнитер, създал едни от най-забелижителните сгради в Пловдив.
И така темата за даряването, за съграждането на бъдещето с общи усилия, можем да открием дори и днес, казва Екатерина Илиева. Интервюто с нея е в звуковия файл.
Премиера на новата стихосбирка на Анна Мария Петрова-Гюзелева ще се състои в Дружеството на пловдивските писатели от 17,30 ч. Книгата е озаглавена „Сидхарта-Буда, събуди ни“. Поетесата, журналистка и актриса ще бъде представена от модератора на събитието Живка Аджеларова. Освен на актьорското и хореографското поприще Анна Мария се изявява и в..
„Коледата на Пин и Поли“ е премиерното заглавие на най-добрия куклен театър в България за 2023 г. – Пловдивският. Датата на представянето е 12 декември. Режисьор и автор на пиесата е Евелина Кьосовска. Куклите и сценографията са дело на Виржиния Петкова, Пламен Мирчев – Мирона е композитор на музиката. В актьорския екип на спектакъла са Ламбрети..
Концерт – благодарност, посветен на музиката, щедростта и вдъхновението представя Държавна Опера Пловдив. Проявата ще е в Камерната зала на операта на първия етаж на Дома на културата „Борис Христов“. По време на концерта оркестърът на опрата ще представи новите инструменти, купени благодарение на щедрото дарение на д-р Петко Арнаудов. В..
Дружеството на пазарджишките художници представя тази вечер своята годишна изложба. Близо 30 автори показват своите творби в галерия „Георги Машев“. Традиционно при откриването на това събитие кметът на общината връчва наградите на отличените художници, както и специалната награда на името на Георги Машев. Авторите са 28 на брой и всеки..
Най-мащабният спектакъл в българския театър в последните години – „Одисей“ по Омир от Александър Секулов с режисьор Диана Добрева, ще се играе на сцената на Драматичния театър Пловдив в 50-то си юбилейно представление. Легендарните перипетии на древногръцкия герой по пътя към родната Итака изправиха на крака зрителите в България, Гърция,..