Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трудно се възпитават родители, които не ценят образованието

Учители, полиция, социални работници и представители на съответното кметство са включени в екипите, които обхождат семействата, за да съберат децата в училище.

Тези екипи са работили и през лятото, специално за децата, които са се преселили от Войводиново в квартал Столипиново., каза директорът на дирекция "Социално подпомагане" - Пловдив Надя Танева.

 Въпреки, че непрекъснато са сменяли адресите си, те вече са записани на училище. Сега предстои проверка дали наистита са в клас. Става дума за четири деца.

С изключение на този случай няма сигнали за деца, които не са подали документи за записване в подготвителна група или първи клас.

Най- често причините децата да не посещават училище са незаинтересованост на родителите, които неглижирата образованието. Самите родители не са образовани. Детски добавки са спрени и на семейства,  в които родителите са изненадани, че децата им не ходят на училище. Това са най- често са деца в в тийнейджърска възраст. Третата група са деца на семейства, в които родителите заминават за чужбина. Има и семейства, в които момичетата се крият, за да не бъдат откраднати.

Основната отговорност е на родителите.

За миналата година най- много помощи са спрени през месец октомври -  на 578 семейства за 650 деца.

От началото на август мярката е по- строга, няма толеранс от три мецесеца и при 5 неизвинени отстъствия се спират добавките за една година година.

Отделно от това и кметовете могат да наложат и глоби. Почти 300 семейства от "Столипиново" са глобени по тази причина.

В разговара надя Танева даде информация и за детето, което падна от втория етаж, оставено без надзор от родителите си. 

То е е добре, изписано е от болницата, но проучването на социалните служби продължава. Проверката е показала, че родителите му са го гледали много добре и са много притеснени от случилото се, затова случаят е сложен и има нужда от уточняване на допълнителни детайли.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45