Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва обстоен анализ преди да се правят промени в НПК и НК

Снимка: Капитал

Самопризнанията няма да намаляват присъдата за тежко престъпление, решиха депутатите от комисията по правни въпроси в НС. На първо четене вчера те одобриха и четирите законопроекта - нa БCΠ, ГЕРБ, Обединени патриоти и "Boля", ограничаващи възможността за по-леки наказания при самопризнания. Главният прокурор Сотир Цацаров също заяви, че подкрепя премахването на съкратеното производство при дела за умишлени убийства и тежки телесни повреди, с което присъдата се намалява автоматично с една трета. Тепърва предстои промените в Наказателно-процесуалния кодекс да бъдат обсъждани и гласувани в пленарна зала.

Адвокат Михаил Екимджиев е категоричен, че промените трябва да се направят след обстоен анализ на опита, който има от 2006 година, когато беше въведено съкратеното съдебно следствие. Той припомни, че тогава промените са направени също под натиска на хора, които протестираха, че с десетилетия не могат да бъдат осъдени убийците на техни близки. Или че убийците на техните близки биват оправдавани, тъй като няма достатъчно доказателства.

По тази причина - тогава беше въведено съкратеното съдебно следствие, което дава възможност, ако обвиняемия признае вината си в престъплението, в което е обвинен, то да приключи бързо и съответно той да получи по-леко наказание. Това гарантираше по-висок брой присъди и по-бързо приключване на делата. И това даде някакви резултати, припомни адвокат Михаил Екимджиев.

Той подчерта, че е необходим сериозен анализ преди да се пристъпи към промените.

Така се прави в нормалните държави. Трябва да се прецени кое е по-малкото зло. От 2006 година до този момент има богат опит. Нека да се анализира – в колко дела това е довело до осъждане на обвиняемите, защото в много случаи в началото на наказателния процес, не е ясно дали доказателствата ще стигнат. Има риск, ако няма такова производство, някои изверги да се разминат с оправдателни присъди, защото те няма да имат никакъв стимул да признаят вината си. Така поемаме риска да има неосъдени убийци. Да, неморално е садистични убийци да бъдат наказвани меко, това също е проблем. Но за да има баланс – трябва да се направи един задълбочен анализ, коментира адвокат Михаил Екимджиев.

Цялото интервю с адвокат Михаил Екимджиев можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54