Представителна изложба-плакат „Буквите на България – Азбука на Европа” ще бъде открита официално в двора на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов”. Плакатите са експонирани на оградата на училището от външната страна, за да бъдат видяни от пловдивчани и гости на града.
Експозицията е плакатна акция на Международното триенале на сценичния плакат, в която участват изявени художници от различни страни и континенти. Състои се от 30 плаката - колкото са буквите на българската азбука. Всеки художник е автор на един плакат – буква, определена чрез жребий по време на международното журиране на петото триенале през октомври 2007 г. в София. Всички плакати са цветни, с формат: 100х70 см. и са с еднакво типографско оформление. Колекцията e отпечатана на български, френски, английски и испански езици и е в ограничен тираж. Буквата “Ь” e създадена от Петър Чучулигов - преподавател по „Рекламна графика” в Художествената гимназия в Пловдив. Той печели привилегията да представи своя плакат в изложбата след конкурс между млади български художници и студенти, в който участват повече от 60 проекта на автори до 35 годишна възраст.
Международната плакатна акция и изложба „Буквите на България – Азбука на Европа” обединява усилията на 30 художника от 20 страни (27 именити световни плакатисти и 3-ма български автори) за създаване на колекция от постери, посветени на България и нейната култура през темата за уникалността и универсалността на българската азбука – една от трите писмености на Европа. Акцията на Международното триенале на сценичния плакат - София е първи опит за активиране на широк кръг изявени артисти от цял свят за създаване на цялостен съвременен художествен продукт, популяризиращ българската култура, използвайки една от нейните емблеми – буквите.
30-те плаката са мащабна визуализация на идеята за създаване на положителен образ на страната ни у нас и по света. Съставът на авторите е обещаваща заявка за престижно присъствие в известни чуждестранни галерии и издания, както и вълнуваща възможност за бъдещи срещи с най-разнообразна публика. Плакатите бяха окачени на оградата на Художествената гимназия с помощта на учениците от 11 клас на специалност "Рекламна графика".
С художника Костадин Отонов – преподавател в Художествената гимназия разговаря Нели Бистрашка.
Православната църква отбелязва днес паметта на Св. Климент Охридски. Той е един от учениците на Св. св. Кирил и Методий, средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Българската православна църква го тачи като един от Светите Седмочисленици. Имен ден празнуват..
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..