В Пловдив през миналата година са се заселили 2 400 души, докато в София те са били 3 600, а това е разлика от четири пъти, спрямо броя жители на градовете. Близо 90 % от новозаселилите се в Пловдив са в активната възраст между 25 и 54 години, а основната част от тях пристигат от София и от чужбина.
Това беше отбелязано на среща на бизнеса в Пловдив и региона, организирана по проекта „Капитал Градове“. Участниците в дискусията посочиха, че градът е индустриалното сърце на страната и близо 65 % от развитието му се дължи на бизнеса.
Отчетени бяха и предизвикателствата, свързани с недостатъчно развитата инфрактруктура и потока нови жители на града.
За първа година Пловдив има проблеми с осигуряването на достатъчно места в детските градини, до две години ще има проблем и с училищата, призна зам.-кметът Стефан Стоянов. По думите му, са нужни много сериозни инвестиции за преодоляването на този дисбаланс.
Представителите на бизнеса посочиха, че вече са ясни решенията на съществуващите от години проблеми с работната ръка и нейната квалификация, свързана в образованието.
Необходимо е не само бизнесът, но главно държавата и политиците да осъзнаят, че с наличните човешки ресурси растеж в българската индустрия не може да има, посочи Красен Кръстев от индустриалния сектор. Той подчерта, че проблемите могат да се решат само с внос на работна ръка от чужбина, а за това са необходими промени в българското законодателство.
300 милиона лева са на разположение на градовете от Южна България до 2023 година по Фонд ФЛАГ. Договорени около 60 милиона, останалите са на разположение за общините, които искат да разработят проекти и да кандидатстват за финансиране от еврофондовете. С този финансов ресурс може да се преодолее изоставането в развитието на някои райони.
Това отбеляза на днешната среща на бизнеса в Пловдив и региона Надя Данкинова, изпълнителен директор на Фонда за органите на местното самоуправление в България – ФЛАГ. Тя подчерта, че местните власти у нас са осъзнали, че е необходимо сдружаване и колективни усилия, за да се привлекат големи индустриални инвеститори.
180 полицейски екипа от 13-те районни управления на пловдивската дирекция участваха в четиридневна специализирана операция за контрол по пътищата в града и региона. За времето от 20 до 23 февруари са проверени над 4 700 леки и тежкотоварни автомобили. Установените за този период нарушения, санкционирани с фишове и актове са над 1400..
Режим на водата наложиха в Широка лъка. Причината е парадоксална - за да не замръзват крановете, собствениците на имоти оставят чешмите си да текат почти денонощно и така на практика са източили доста голям процент от водоизточника на селото, а дебитът му и без това е намалял заради замръзването на реката. Така щедро си е текло не само по..
Две крупни ВиК аварии оставиха без вода стотици пловдивчани в район „Северен“. Едната е на спукан от снощи магистрален водопровод на бул. „България“ край номера 37 и 39. Засегнати оттогава са също и живеещите по протежение на бул. „Марица“ и улиците „Васил Левски“ и „Победа“. По уверение на ВиК – Пловдив екипите там работят..
Срещу съдебната практика, която отчуждава бащите от децата им след раздялата на двамата родители, се обявиха десетки протестиращи бащи в Пловдив. Протестът под надслов „Всички деца заслужават мама и тати поравно“ се състоя пред Съдебната палата, а участниците в него изразиха и недоволството си от бавното и непрозрачно правораздаване...
Въздухът в два пловдивски района отново е замърсен, отчитат автоматичните измервателни станции „Каменица“ и „Тракия“. Замърсяването в центъра и в източната част на града е почти два пъти над нормата. Стойностите на фини прахови частици са достигнали малко над 90 микрограма на кубичен метър при норма 50 микрограма. По-голямо е замърсяването в центъра..