Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Карлово няма право да дава пари за заплати в болницата

| обновено на 30.09.19 в 10:23

По закон община Карлово не може да отделя средства за заплати на медицинския персонал, посочи зам.-кметът на общината Стойо Карагенски.

Коментарът му бе по повод депозираните предизвестия за напускане на медицински сестри от карловската болница, които недоволстват от ниските си заплати. Искането на медицинските сестри е за основна заплата 950 лв, а в момента те получават между 720 и 750 лв. Дори обещанието на управителя д-р Христо Пелев да увеличи възнагражденията им средно с по 100 лв. и отпускането на ДМС не успокоиха напрежението. 

Той припомни, че за няколко мандата общинското ръководство е помагало по различни начини на МБАЛ - Карлово. С помощта на общината сградата на здравното заведение е санирана и газифицирана преди години, купено е оборудване за 4 милиона лева, а тази година е отпуснат безлихвен заем на болницата в размер на 60 000 лв.

Основното финансиране за общинската болница идва от клиничните пътеки, чиято стойност трябва да се актуализира, категоричен е зам.-кметът.

Днес отново ще се събере Комисията по здравеопазване към Общинския съвет, за да търси изход от създалата се ситуация. 

През миналата седмица стана ясно, че целият персонал на Детското отделение в МБАЛ - Карлово е подало предизвестия за напускане, а днес се очаква това да направят и сестрите от Вътрешно отделение. 

В събота медицински сестри от Карлово, подкрепени от колеги от цялата страна, протестираха с искане за по-високи заплати и по-добри условия на труд. 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54