През последните години е налице възстановяване на заетостта след кризата от 2009-та и следващите няколко години, когато нашият пазар на труда пострада най-сериозно в сравнение със страните от ЕС. Тогава той загуби около 450 000 работни места. Сега около две трети от тези работни места са възстановени, но проблемът е, че заедно с това демографската катастрофа води след себе си и няколко ефекта, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров.
По думите му, естественият прираст е минусов, а от друга – емиграцията и имиграцията са в полза на напускащите страната.
Това “загрява“ пазара и като цяло няма никакви хора за никакви позиции, независимо, че непрекъснато се обявяват нови работни места.
Бизнесът има нужда от всякакъв вид специалисти, но за заплатите, които се обявяват, такива няма. През последните четири-пет години средната работна заплата е нарастнала с 41% в реално изражение, но това не я прави достатъчно атрактивна, когато говорим за изражението й по региони.
Като цяло в София СРЗ е с 30% по-висока, отколкото в останалите части на страната. Очакванията на работниците не се срещат с предложенията на пазара. Очакванията им са високи, подплатени от възможностите лесно да намерят по-добре платена работа в ЕС и то на доста по-високи равнища от предлаганите в България. На много места се залага на качеството и като отношение към хората, и като възможности за кариерно развитие. Така че, ако говорим за качествената страна на пазара на труда, въпросът се свежда и до начина, по който се управляват фирмите и персонала, особено в по-малките от тях.
Димитров подчерта, че сред най-важните проблеми хората посочват заплащането, условията на труд, стреса, прегряването, липсата на яснота, по отношение на разпределението на ангажиментите.
Около 40% от работещите заявяват, че в тяхната длъжностна характеристика не е заложено точно това, което те правят.
За да могат ясно да се дефинират проблемите обаче, трябва да има надеждни механизми на представителство на интересите на работещите и правата им да бъдят упражнявани свободно. Правото на сдружаване в България обаче традиционно се нарушава и едва 20% от работещите имат синдикално представителство.
Чуйте цялото интервю от звуковия файл:
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..