Вихра Григорова завършва НХА, специалност "Стенопис" в класа на професор Мито Гановски през 1976 година. Работи предимно пейзаж, има над 30 самостоятелни изложби, участва в общи изложби в България и чужбина - Берлин, Прага, Виена, Братислава, Бейрут и др. , както и в пленери в Русия, Унгария, Македония и България. Носител на наградата Пловдив за изобразително изкуство - 2013 година, присъдена за юбилейната изложба "Пейзажът е жив" .
„Рисуването е моят начин за единение с природата, приемам я с респект и съзерцание едновременно. Обожавам да пътувам и да вдишвам атмосферата на нови места наблизо и надалеч. Така усещам, че съм жива. "Пътища" е име, избрано неслучайно. Някои от тях са проправени отдавна, други са само стъпки в тревата. Но винаги човек ги извървява сам”.
Интервюто с Вихра Григорова е в звуковия файл.
Много са въпросите, които проф. Георги Каприев поставя в книгата си "Българските разломи". Аз си избирам ето този - защо преходът ни склерозира в трудна за променяне структура? И наистина ли всичко, което ни се случва днес, е още от началото на българската обществена тъкан? Защо ни липсва духовен аристократизъм??? Слушайте разговора в..
Първа самостоятелна изложба в Пловдив открива Анелия Николова в галерия Elysium. Експозицията включва произведения, създадени през последните две години, вдъхновени от музиката на Рахманинов, Бах, Григ, Равел, Вивалди и Брамс, от литературата на Итало Калвино, Милош Църнянски и Ерик-Еманюел Шмит, както и от поезията на Збигнев Херберт...
На този свят има два вида хора – едните харесват Мечо Пух, другите го обожават. Да, чувал съм, че според някои Малкият Принц на Екзюпери например звучи прекалено романтично, дори леко лигаво. Срещал съм объркани души, които не просто не харесват, а направо не понасят историите за Алиса на Луис Карол. Единственият човек обаче, който със сигурност не е..
Младата пловдивска художничка Петя Доненчева открива изложба маслена живопис в Градската художествена галерия. Представя 74 картини, които са рисувани през последните 4 години. Платната разкриват свят, в който се съчетава класическият натюрморт с емоцията на съзерцателния пейзаж. Характерни за Доненчева са наситените цветове. Изложбата носи..
Античният фестивал „Диоклецианополис – кръстопът на времето“ се открива днес в Хисаря. Това е второто му издание като тази година ще бъде посветен на един от най-вълнуващите аспекти на всяка култура – храната и гастрономията. Диоклецианополис, познат със своето богато историческо наследство, ще възкреси традициите на древните цивилизации, които..