Липсата на добра комуникация за промените на начина, по който ще бъде финансирано покачването на заплатите на медицинските сестри е първата причина за напрежението в здравния сектор в момента. Това е мнението на здравния експерт Аркади Шарков.
В предаването на Радио Пловдив „Ден след ден" той допълни, че пренасочването на финансовия поток не от централния бюджет, а от бюджета на НЗОК към болниците е по-правилният начин да бъде извършено съответното финансиране.
По-правилно е да бъдат финансирани от страна на Касата, понеже това е легалният начин в рамките на ЕС без да бъде допуснато финансиране и подпомагане на търговски дружества, което е наказуемо по смисъла на правилата на общността.
По думите на Шарков разковничето на проблема е в самата система на съществуване на болниците:
За съжаление, поради популистки причини, много от болниците продължават да съществуват по начина, по който ги има. Ако допреди 40 години е имало нужда от 40 болници в Северозападна България, то сега демографията показва нещо коренно различно от това. Тоест сега има нужда от по-малко. И обещанието, че болници няма да бъдат затваряни, тоест ще останем с много болници, и ресурсът от 2 милиарда, които са за болнична помощ в Касата, остане същия - ситуацията ще остане такава – специалистите ще имат ниски заплати, а болниците ще съществуват повече като социални дружества.
Според експерта, за да не се стига до патова ситуация, е необходима реформа.
Закриване или консолидация, или приватизация на част от тези дружестваа. За да могат сестрите да изберат място, където по-добре ще бъдат заплатени. Все пак никой не иска да се лекува в болница с падаща мазилка.
Аркади Шарков смята, че трябва да се стигне до консенсус между МЗ, МС и медициснкте сестрите, защото:
Знаем какво се случва, когато има напрежение – изгаря някой в процеса, реформата се връща на кота 0 и съответно нищо не се променя.
Цялото интервю на Иванка Петкова с Аркади Шарков може да чуете в аудио-файла.
Военният сблъсък между Индия и Пакистан създава поводи за тревога в международен план и с факта, че става дума за две ядрени държави, коментира експертът по международни отношения и геополитика професор Румен Кънчев. Той се спира и на двустранната дипломация по убеждаването на всички страни от ЕС да подкрепят начало на преговори за членство на Украйна..
Най – активните доброволци и заслужили деятели на Българския червен кръст в Пловдив бяха наградени на церемония в Малката базилика по повод Световния ден на червения кръст и Червения полумесец. Той се отбелязва всяка година на 8 май в памет на основоположника на хуманитарното движение – швейцарския хуманист Анри Дюн а н. Той е роден на тази дата..
След поредната ваканция депутатите се връщат в пленарна зала. Какво свършиха до тук, какво се очаква от законотворството им, както и дали ще има нов вот на недоверие преди юни, говорим с политолога д-р Теодор Славев . Политологът отбеляза в началото на разговора, че законодателната програма на НС не е особено богата, като пленарните сесии са..
От Италия включваме монсеньор Йовко Пищийски , служител в Държавния секретариат на Ватикана, с него говорим за конклава (под ключ), който ще избере новия глава на Римокатолическата църква. Йовко Пищийски каза в началото, че процедурата започва с литургия, където всички 133 кардинали ще се помолят, за да може Светият Дух да ги озари и те да..
Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..