Липсата на добра комуникация за промените на начина, по който ще бъде финансирано покачването на заплатите на медицинските сестри е първата причина за напрежението в здравния сектор в момента. Това е мнението на здравния експерт Аркади Шарков.
В предаването на Радио Пловдив „Ден след ден" той допълни, че пренасочването на финансовия поток не от централния бюджет, а от бюджета на НЗОК към болниците е по-правилният начин да бъде извършено съответното финансиране.
По-правилно е да бъдат финансирани от страна на Касата, понеже това е легалният начин в рамките на ЕС без да бъде допуснато финансиране и подпомагане на търговски дружества, което е наказуемо по смисъла на правилата на общността.
По думите на Шарков разковничето на проблема е в самата система на съществуване на болниците:
За съжаление, поради популистки причини, много от болниците продължават да съществуват по начина, по който ги има. Ако допреди 40 години е имало нужда от 40 болници в Северозападна България, то сега демографията показва нещо коренно различно от това. Тоест сега има нужда от по-малко. И обещанието, че болници няма да бъдат затваряни, тоест ще останем с много болници, и ресурсът от 2 милиарда, които са за болнична помощ в Касата, остане същия - ситуацията ще остане такава – специалистите ще имат ниски заплати, а болниците ще съществуват повече като социални дружества.
Според експерта, за да не се стига до патова ситуация, е необходима реформа.
Закриване или консолидация, или приватизация на част от тези дружестваа. За да могат сестрите да изберат място, където по-добре ще бъдат заплатени. Все пак никой не иска да се лекува в болница с падаща мазилка.
Аркади Шарков смята, че трябва да се стигне до консенсус между МЗ, МС и медициснкте сестрите, защото:
Знаем какво се случва, когато има напрежение – изгаря някой в процеса, реформата се връща на кота 0 и съответно нищо не се променя.
Цялото интервю на Иванка Петкова с Аркади Шарков може да чуете в аудио-файла.
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува един от водещите кардиохирурзи д-р Андрей Неутов, завеждащ на новото отделение по кардиохирургия в УМБАЛ "Пълмед". В Пловдив го води професионалния път, а в България за първи път пристига през далечната 2001 година по лична покана на проф. Александър Чирков. Идва за да специализира - първо..
Кметът на Пазарджик Петър Куленски алармира за системен тормоз над служители на общината, общински съветници и техните семейства. Повод стана проваленото вчера засдание на Общинския съвет заради липсата на кворум. Впоследствие бе съобщено за задържането на съветника Искро Бейков, обявен за издирване като свидетел по наказателно дело срещу Сашо..
„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..
"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..