Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората на изкуството живеят по друг начин сравнено с нас

Средно пет години трябват, за да прецениш книгата си и да я редактираш

2
Снимка: http://delnik.net

Един от най-четените български писатели Галин Никифоров издаде през тази година книгата си "Фотографът"- съкратено и преработено. 

Първото интервю за романа, който пише преди 10 години писателят избра да даде пред Радио Пловдив, в зона "Култура" на програма "Точно днес".

Галин Никифоров е автор на седем романа, като най-известните сред тях са „Лятото на неудачниците", „Лисицата” и „Тяло под роклята”, получили многобройни номинации за най-реномираните литературни награди. 

„Лятото на неудачниците” спечели наградата „Роман на годината”, а „Къщата на Клоуните” – наградата „Елиас Канети”. 

През септември авторът участва с предствяне на "Аполония" на всички негови издания от "Сиела", като скоро ще направи премиера на книгите и в Пловдив.

За Радио Пловдив Галин Никифоров каза, че все още новият роман, по който работи няма име, но се очаква да се появи на книжния пазар през 2021-2022 година. Той пише всяка от своите книги средно по три, четири години. По думите му това е един естествен процес, който трябва да следваш и да се надяваш, че ще направиш нещо хубаво.

Галин Никифоров: В действителност книгата е редактирана и при редактирането на една книга обемът малко или много намалява, всъщност, разликата е 15 – 20 страници. Основно аз я редактирах, доста дълго време беше, но понеже беше минало много време от първото издание, а аз исках, когато стана на 50 години да си прегледам книгите отново, за да видя как стоят и така се оказа, че едновременно и е дошло времето и за преиздаване, и за редактиране. Нормална практика е да намалеят малко страниците. Същото беше и с „Лисицата”. Долу горе на един писател му трябват около 4 – 5 години, за да си разбере книгата, която е издал, за да може да я прецени по най-добрия начин. С времето се получават някои промени във вижданията, защото за тези години си натрупал някакъв опит и гледаш вече на текста и на историята по малко по-различен начин. Това са нормални практики.

Когато се обърнеш назад можеш да прецениш всичко, което си взимал като решения и съвсем нормално и съвсем човешки е някои решения да не са най-правилните. По този начин както е книгата сега за мен е много добре и съм сигурен, че в това състояние ще си остане завинаги.

Самата история всъщност е по-скоро историята за хората на изкуството – как възприемат света, как се развиват вече като личности. Честно казано, хората на изкуството живеят по друг начин. Този  роман, върху който работя в момента, той е по-сдържан, надявам се да стане и по-литературен.

Подготвям и следващите два от романите си за преиздаване, става въпрос за първия и за втория ми роман – това са „Умерено нежно” и „Добро момче”. Те също като „Фотографът” никога не са представяни пред  публика и никога не съм давал интервюта да тях, както и за „Фотографът”. Това всъщност  е първото ми интервю за „Фотографът”, което съм давал. Те са доста приятни за четене, единият беше номиниран за роман на годината – става въпрос за „Добро момче”, а другият печели наградата „Развитие”. Добри романи са, мисля, че читателите няма да останат разочаровани, даже ще бъдат мъничко изненадани, защото все пак се различават от тези неща, които съм писал през последните години.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Владислав Христов представя стихосбирката "Пойни птици"

Поетът Владислав Христов ще гостува в Литературен салон Spirt&Spirit тази вечер.  Той ще представи текстове от последната му стихосбирка, „Пойни птици", както и от предстоящата – „Маслен нос".   Тази стихосбирка се очаква да излезе от печат тази пролет.  Срещата е организирана от „Пловдив чете“ и издателство „Ерго“.  Входът е свободен...

публикувано на 25.02.25 в 07:13

Д-р Светла Балтова с нова книга за възгледите на Петър Дънов

В зала "Съединение" на Историческия музей в Пловдив ще се проведе среща разговор с д-р Светла Балтова. Тя ще представи съставената от нея книга „Петър Дънов „За България и бъдещето на човечеството“, издадена от Издателска къща „Хермес“.  Книгата е посветена на възгледите на Дънов за радикалните промени, през които преминават природата, обществото..

публикувано на 25.02.25 в 07:07

Пловдивските художници представят изложбата "Пейзажът"

Обща тематична изложба "Пейзажът" ще бъде открита тази вечер в галерия  "Пловдив" в сградата на  Общинския съвет,  съобщиха от Дружеството на пловдивските художници.  Пейзажът е жанр, който е един от най-разпространените в изобразителното изкуство. В експозицията ще могат да се разгледат над 60 творби от 45 автора, събрани заедно на жанров..

публикувано на 25.02.25 в 07:00

ОФ "Пловдив 2019" е изпълнила на 56% бюджета си за 2024 година

Малко над 1 милион лева възлизат спестените средства от бюджета на Фондация „Пловдив 2019“ за миналата година, който е в размер на 3 милиона 618 хиляди лева. Изразходваните средства са малко над 2 милиона. Според отчета на фондацията изпълнението на бюджета е 56%.  От общо 2 милиона и 600 хиляди лева бюджетна субсидия от Община Пловдив, са похарчени..

публикувано на 24.02.25 в 14:05

Стоян Сърданов с "Икар" за чест и достойнство

Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България.  Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия.  Призът  „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Пред..

обновено на 24.02.25 в 12:58