В Охрид се провежда ново заседание на Смесената българо - македонска комисия по исторически и образователни въпроси. Очаква се на заседанието да бъде взето решение за Гоце Делчев. Според директора на Института за изследване на близкото минало проф. Ивайло Знеполски дебатите на комисията не са поставени на правилна основа.
Много е тесен кръгът на специалистите в Комисията. Този кръг е много натоварен дисциплинарно, което пречи да се разгледат споровете в по- широк контекст. Трябва да има специалисти по процеси в цивилизацията, философи, култоролози, социолози, които да дадат една по- съвременна рамка. Историците остават свързани с периода на формиране на националното и са по- пристрастни и свързани повече с миналото. Не може отношенията между две приятелски държави да бъдат поставени на карта за определяне националността на един деец от миналото. Трябва да има критерии за определяне на поведението на хората.
За пример той посочи случая с философа Цветан Тодоров, роден и живял в България и Франция, но определян като френски интелектуалец.
Освен нови критерии, нужно е и политиците да не се намесват, подчерта проф. Знеполски.
Антибългарската и антимакедонската пропаганда не бива да оказва влияние при вземането на важните решения за отношенията между двете страни и не бива да бъде условие за някакво разбирателство. Решението трябва да бъде политическо, а не оставено в ръцете на тесни специалисти. Политиката трябва да намери уравновесена позиция, на базата на която може да се говори. Задълбаването в историята няма да донесе нищо полезно и за нашата страна.
Според него, ако българските политици искат да запазят добри отношения трябва да имат съвършено друго поведение, различно от ултиматумите и заплахите.
Други са пътищата, настървени политици и тясно специализирани историци не могат да бъдат крайно полезни за решаването на тези проблеми.
Христовото възкресение се представя по два начина – по време на слизането в ада и след като вече е възкръснал жените мироносци отиват и виждат празен гроба. Обикновено при композицията с празния гроб се представят и спящите войни, които са били поставени да пазят някои да не открадне тялото на Исус. През 19 век в иконографията на..
Точно преди седмица на Велики понеделник Гражданско сдружение "Будител" започна кампания за набиране на средства, необходими за завършването на Духовен център "Св. Троица" към храм "Свети Архангел Михаил" в Асеновград. Центърът ще се превърне в духовен и социален дом - с Неделно училище за децата, което ще ги запознае с християнските добродетели,..
В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..