В Охрид се провежда ново заседание на Смесената българо - македонска комисия по исторически и образователни въпроси. Очаква се на заседанието да бъде взето решение за Гоце Делчев. Според директора на Института за изследване на близкото минало проф. Ивайло Знеполски дебатите на комисията не са поставени на правилна основа.
Много е тесен кръгът на специалистите в Комисията. Този кръг е много натоварен дисциплинарно, което пречи да се разгледат споровете в по- широк контекст. Трябва да има специалисти по процеси в цивилизацията, философи, култоролози, социолози, които да дадат една по- съвременна рамка. Историците остават свързани с периода на формиране на националното и са по- пристрастни и свързани повече с миналото. Не може отношенията между две приятелски държави да бъдат поставени на карта за определяне националността на един деец от миналото. Трябва да има критерии за определяне на поведението на хората.
За пример той посочи случая с философа Цветан Тодоров, роден и живял в България и Франция, но определян като френски интелектуалец.
Освен нови критерии, нужно е и политиците да не се намесват, подчерта проф. Знеполски.
Антибългарската и антимакедонската пропаганда не бива да оказва влияние при вземането на важните решения за отношенията между двете страни и не бива да бъде условие за някакво разбирателство. Решението трябва да бъде политическо, а не оставено в ръцете на тесни специалисти. Политиката трябва да намери уравновесена позиция, на базата на която може да се говори. Задълбаването в историята няма да донесе нищо полезно и за нашата страна.
Според него, ако българските политици искат да запазят добри отношения трябва да имат съвършено друго поведение, различно от ултиматумите и заплахите.
Други са пътищата, настървени политици и тясно специализирани историци не могат да бъдат крайно полезни за решаването на тези проблеми.
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..
Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..