Концертът под надслов „Фолклорът-моят живот“ ще се състои в Дом на културата „Борис Христов“ и в него ще вземат участие представителните ансамбли на АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ - Академичен народен хор с диригент проф. д-р Костадин Бураджиев, Академичен народен оркестър с диригент доц. д-р Владимир Владимиров и Академичен фолклорен ансамбъл с главен художествен ръководител проф. акад. Милчо Василев и хореограф д-р Стефан Йорданов. Гост на юбиляря ще бъде и Професионалният фолклорен ансамбъл „Пазарджик“ –гр. Пазарджик с главен художествен ръководител Атанас Чолаков.
Проф. Милчо Василев е настоящ ректор на АМТИИ и преподавател, възпитал 45 випуска студенти в любов към българския музикален фолклор.Той обогатява репертоара на много български фолклорни състави, а пиесите му „Трите пъти“, „Музикални диалози“, произведенията за фолклорни оркестри, сюитите „Родопска импресия“, „Игра в ритми“, Мома Ангелинка“ за народен хор и оркестър, авторската музика за спектакли, шестте диска с авторска музика и предаванията му по БНТ, очертават пътя на значим български творец. Носител е на награда „Пловдив“ за музика, „Златна лира“ на СБМТД, почетна статуетка на Съюза на българските композитори и други отличия. Концертът по случай 70-годишния юбилей на проф. Василев ще бъде със свободен вход.
Началото е от 18:30 часа.
В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..
„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..
Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..
Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности; Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..
В навечерието на 24 май Народната библиотека „Иван Вазов“ ще издава безплатно читателски карти. Днес през целия ден ще бъдат издавани безплатни карти на новите читатели, на потребителите, чиито карти изтичат до края на месеца, както и на притежателите на карти с вече изтекъл срок. В Детския отдел на 23 май също ще бъде безплатно..