Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският културен туризъм е с неизползван потенциал

| обновено на 21.10.19 в 11:58

Само за 2018г. корейският остров Дже Джу /Република Корея/ е посетен от 14 милиона туристи.

Островът е с население по-малко от 600 000 жители и е на площ по-малка от половината  Пловдивска област. Не него има  над 100 музея, и всички те са много посетени, видях  и лично, разказа в интервю за Радио Пловдив проф. Георги Калагларски от Варненския свободен унивреситет. Той е преподавател „PR комуникация на туристически културни дестинации“. От 15 години изнася лекции и в Република Корея, Китай, преди 10-тина години, преди размириците и в Сирия, сега и в Казахстан. Наскоро той участва и в среща със Съвета по туризъм в Пловдив по темата за развитието на  културния туризъм. С колегите конкретизирахме  доста възможности да бъдем взаимно полезни. А възможностите на Пловдив са големи, и след 2019г. той ще продължи да бъде от културните столици на Европа. 

Като важен момент, проф. Калагларски посочва липсата на дигитализация на музеите у нас.

Остров Дже Джу е убедителен пример как може да се изпълзват съвременните социални технологии и особено форматите на художествената култура, да се популяризира един географски район като възможности за развитие конкретно на културния туризъм. Когато отново бях на острова се впечатлих, че за две години и половина, те са успели двойно да увеличат броят на чуждестранните туристи. 

Професорът  е категоричен, че България има много, но неизползвани  като презентация обекти на културен туризъм. Съвременният турист, не само източния, а и европейския,  отдавна не търси само плажове и почивка, а именно културни  обекти.

За 2018г.  642 милиона души по света са пътували с цел туризъм.

За миналата година Република Хърватия е посетена от 360 хиляди туристи, а България само от 8 хиляди.  

Проф. Калагларски смята, че липсата на подготвени хора в областта на културния туризъм също  е от сериозните причини, България да не промотира успешно възможностите си. Във Варненския свободен университет магистърската програма „Управление на културния туризъм“, която е единствената в  университетите в страната , все още в началото, но по нея се обучават вече и  хора от Бразилия и различни страни в Европа. В екипа освен експерти като проф. Николай Овчаров и Румен Драганов, е и Иво Хаджимишев, който води фотосафари – практикум във Венеция.

Професорът е поканен и ще дойде отново в Пловдив за Винения фестивал, на който ще продъжи обсъждането на темата с екипа на Съвета по туризъм.

Цялото интервю с проф. Георги Калагларски е в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

ОФ "Пловдив 2019" е изпълнила на 56% бюджета си за 2024 година

Малко над 1 милион лева възлизат спестените средства от бюджета на Фондация „Пловдив 2019“ за миналата година, който е в размер на 3 милиона 618 хиляди лева. Изразходваните средства са малко над 2 милиона. Според отчета на фондацията изпълнението на бюджета е 56%.  От общо 2 милиона и 600 хиляди лева бюджетна субсидия от Община Пловдив, са похарчени..

публикувано на 24.02.25 в 14:05

Стоян Сърданов с "Икар" за чест и достойнство

Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България.  Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия.  Призът  „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Пред..

обновено на 24.02.25 в 12:58

Преге - предаване за света на книгите, 22 - 28 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 22.02. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги) Алеко Константинов. Бай Ганьо. До Чикаго и назад, пътеписи, разкази, фейлетони. 402 стр., ок. 7А, Фама+, 2025. Мика Валтари. Синухе Египтянинът. 600 стр., 7А, Изток-Запад, 2025. Владимир Зарев...

публикувано на 24.02.25 в 10:08

Изложба базар на мартеници в читалище „Възраждане“

Изложба базар на мартеници, изработени от майсторките от Клуб „Българка“, ще се открие тази вечер от 18 ч. в читалище „Възраждане“. Проявата включва литературно-музикална програма с участието на приятели на читалището. Това е втора поред изложба, посветена на 1 март, като началото беше поставено миналата година. Клуб „Българка“ съществува..

публикувано на 24.02.25 в 09:09

В "Срещите" за човека и човешките ценности

Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества.  Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?"  Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.

обновено на 22.02.25 в 09:10