Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България ще купува по-евтин газ след 2022 година

проф. Атанас Тасев
Снимка: БГНЕС


Трансбалканският газопровод разполага с връзки със съседните страни, които могат да работят в реверсивен режим. Освен това вече направихме реконструкция на нашите газокомпресорни мощности. Така че ние винаги можем да използваме, виртуално или реално, в реверс връзката си с Гърция. Също така можем да използваме и съществуващата връзка на Трансбалканския газопровод с Турция. Направихме интерконектор с Румъния, каза по Радио Пловдив енергийният експерт проф. Атанас Тасев, описвайки работата по диверсифициране на доставките на газ.

Днес всъщност се откри участък от бъдещия "Балкански поток", добави Тасев за откритото разширение на газопреносната мрежа в участъка от българо-турската граница до компресорна станция" Странджа". По думите му премиерът е съгласувал със страните участнички Сърбия и Унгария това название на тръбопровода. С това название се цели да се докаже на света, че Балканите могат да се обединяват около идеи, които имат икономически и социален смисъл, каза още Тасев.

От 1 януари 2020 година ще започне да функционира газовата борса, тоест ще има количества, които ще могат свободно да се договарят. Има и програма, по която ние постепенно се разделяме с така наречените дългосрочни договори за доставка и до 2024 година ние изцяло трябва да освободим нашия вътрешен пазар. Това, заедно със задействането на  нашата връзка с "Турски поток" и интерконектора Комотини-Стара Загора, означава, че от 2022 година нататък ние ще имаме възможност да купуваме различни количества газ на различни цени. Едва тогава вече може да се говори за евентуално намаляване на цените на газа, смята енергийният експерт.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21