Есенно пъстъро и динамично е времето, белязано от резултатите за очаквана промяна. След избора да бъдем част от едно уредено политически и социално-битово европейско пространство с правила, какви са резултатите след 12-годишни изпити и упражнения по демокрация. Последният мониторингов доклад на ЕК по механизма за сътрудничество и напредъка на страната ни отсече: Напредъкът на България е достатъчен, за да се прекрати мониторингът на Брюксел. Тезата тълкуваме в диалог с Любов Панайотова – директор на фондация „Европейски институт“.
Кои са героите в „Следващото поколение“ и защо поискаха да станат част от осветяването на събитията, свързани с предците им – евреи, спасени от народа на България по време на Втората световна война? Събитието е известно на голяма част от българите и израилтяните, но в световен мащаб хората рядко са чували за него. Избледнява ли хастарът на историята или материалността на преживяното добавя сила към общата памет на човечеството? Преди световната премиера на българо-израелската документална пълнометражна лента „Следващото поколение“ с истински герои – чуйте продуцента Яков Джераси, по чиято идея е създаден филмът.
Международният научен интердисциплинарен форум „Ернст Хофман в България“ с домакинството на ПУ „Паисий Хилендарски“ поставя фокус върху навършващите се 200 години от създаването на една от най-популярните Хофманови новели „Малкият Цахес, наречен Цинобър“, придобила литературна слава в европейски мащаб най-вече в България. Галя Митева разговаря с доц. д-р Светла Черпокова от ПУ, член на Хофмановото общество.
На крилете на литературата ще останем и в разговора със Стефан Вълдобрев. Музикантите от „Обичайните заподозрени“ застават зад инициативата за насърчаване на детското четене „Разказвачът на приказки представя“...преди началото й в двора на СУ „Христо Г.Данов“ в Пловдив.
В рубриката „Великите европейци“ е разказът на Пламен Асенов за холандския ботаник Хюго де Фриз, поставил основите за развитие на съвременната генетика..
А гост тази седмица в „Добро утро, Ден“ е Светозар Гледачев.
Първият понеделник от февруари започваме с важните теми за Пловдив и страната, ето какво ще чуете във времето до 9.30 часа: Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Председателят на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова ще..
"Имало едно време..." е заглавието на първата самостоятелна изложба на младата авторка Камелия Аджеларова – CNA, която ще бъде открита на 15.02.2025 от 18:00 в Регионалния природонаучен музей – Пловдив. Първа, но не и последна! Защото с предстоящата експозиция Камелия заявява себе си в необятния свят на изкуството с оригинална художествена техника,..
Заедно сме на Зимна Богородица, Вълча Богородица, Сретение Господне, Петльовден, с тези имена е известен 2-и февруари. Отбелязва се спасението, оцеляването и съхраняването на мъжката сила. В предаването, тази неделя, очаквайте астро бюлетина за февруари, със Стефи Недевска. С Лили Камбурова говорим за мобилността на стъпалата и..
Отец Димитър Димитров е приятел на Радио Пловдив, той познава гласовете на водещите на новините, на актуалните и на музикалните предавания. Обича сутрин да включи радиото и с настроение да започне часовете на деня. От 2018 година отец Димитър е енорийският свещеник в католическата църква „Свети Дух“ в район Тракия на Пловдив. Известен с..
Наистина ли клиентът винаги има право и дали наистина винаги реагира правилно? Този реторичен въпрос ще зададем на Богомил Николов от организацията „Активни потребители“, а поводът е обявеният в Хървания клиентски бойкот заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни. Ще стане дума и за затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните..