Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва Международният форум „Е. Т. А. Хофман в България“

Международен научен интердисциплинарен форум  „Е. Т. А. Хофман в България“ започва от днес и ще продължи до 25 октомври в Пловдив. 

Той е организиран от Катедра по история на литературата и сравнително литературознание в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Форумът е по повод на 200-годишнината на новелата „Малкият Цахес, наречен Цинобър“ от Хофман. 

На неговото творчество е посветена и научна конференция в Дома на учените със седем секции – бдения. Проектът е асоцииран с програмата на „Пловдив 2019“. 

Вечерта в залата на Учебния театър в Ректората ще се играе театрална постановка "Хофман" в рамките на културната програма на Международния форум, която включва изложба от книги от Пловдивската библиотека и от Бамебргската библиотека.  

Утре в Градския дом на културата е срещата с режисьора Теди Москов, който ще представи своя заснет спектакъл от 1989г. „Фантасмагории“, а в петък Анри Кулев гостува с игралната лента „Цахес“. И двете творби са вдъхновени от новелата на Хофман.

Е. Т. А. Hoffmann-GeseIlschaft е авторитетно немско общество, което обединява учени и културни дейци от световни университети, културни и образователни институции. Във връзка с 200-годишнината от смъртта на Е. Т. А. Хофман през 2022 г. Обществото планира серия от научни и културни инициативи с подкрепата на немски и чуждестранни институции. Първата от тях е форумът „Е. Т. А. Хофман в България“.  

През 2019 г. се навършват 200 г. от създаването на една от най-популярните Хофманови новели „Малкият Цахес, наречен Цинобър” (1819), чиято най-интензивна рецепция в европейски мащаб е в България. 

Интервюто - в звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Кехлибарени сънища" на Костадин Жиков в Пловдив

Изложба живопис на Костадин Жиков се открива в пловдивската галерия „Възраждане“.  Художникът е нарекъл експозицията си „Кехлибарени сънища“ заради преобладаващата цветова гама, която доминира в картините му.  Освен пейзажите в охра, митологичните герои също не са чужди за автора, като в творчеството му могат да бъдат открити фигурите на Ариадна и..

публикувано на 11.02.25 в 07:03

С Влади Въргала- зад кулисите на театъра и киното

В Клуб "Неделя"  посрещнахме всенародния любимец Владислав Карамфилов - Въргала, който предпримиерно  открехна завесите на театрално- вариететния спектакъл "Зад кулисите". Влади Въргала  сподели от първа ръка за работата по спектакъла и вълненията преди премиерата на 11 февруари в театър "Сълза и смях". "Зад кулисите" е драматичен вариететно-..

публикувано на 10.02.25 в 15:55

Карлово поиска композицията "Изповедта на Апостола"

Кметът на Карлово Емил Кабаиванов и председателят на Общинския съвет Доньо Тодоров поискаха мултимедийната дигитална експозиция „Изповедта на Левски“ да бъде преместена от столичната галерия „Квадрат 500“ в Карлово. В писмо до министъра на културата Мариан Бачев те предлагат след закриването й в галерията, което ще стане в края на този месец,..

публикувано на 10.02.25 в 15:04
Панайот Панайотов, в средата на снимката

Искам ДПХ да възвърне славата си на най-старото в България

Минутите за култура са за артсъбитията в Пловдив, разговаряме с новия председател на Дружеството на пловдивските художници - Панайот Панайотов . Той разказва за голямата им графична изложба и за предстояща експозиция в Културния център на Радио Пловдив, в края на февруари. Дружеството на пловдивските художници представя второто издание на..

публикувано на 10.02.25 в 10:29

Преге - предаване за света на книгите, 07 - 14 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 08. 02. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги): Ирене Вайехо. Песента на стрелеца. 208 стр., ок. 4А, Колибри, 2025. Джераладин Брукс. Годината на чудесата. 288 стр., ок. 5А, Лабиринт, 2025. Лус Габас. Далече от Луизиана. 688 стр.,  6А,..

публикувано на 10.02.25 в 10:04