Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва Международният форум „Е. Т. А. Хофман в България“

Международен научен интердисциплинарен форум  „Е. Т. А. Хофман в България“ започва от днес и ще продължи до 25 октомври в Пловдив. 

Той е организиран от Катедра по история на литературата и сравнително литературознание в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Форумът е по повод на 200-годишнината на новелата „Малкият Цахес, наречен Цинобър“ от Хофман. 

На неговото творчество е посветена и научна конференция в Дома на учените със седем секции – бдения. Проектът е асоцииран с програмата на „Пловдив 2019“. 

Вечерта в залата на Учебния театър в Ректората ще се играе театрална постановка "Хофман" в рамките на културната програма на Международния форум, която включва изложба от книги от Пловдивската библиотека и от Бамебргската библиотека.  

Утре в Градския дом на културата е срещата с режисьора Теди Москов, който ще представи своя заснет спектакъл от 1989г. „Фантасмагории“, а в петък Анри Кулев гостува с игралната лента „Цахес“. И двете творби са вдъхновени от новелата на Хофман.

Е. Т. А. Hoffmann-GeseIlschaft е авторитетно немско общество, което обединява учени и културни дейци от световни университети, културни и образователни институции. Във връзка с 200-годишнината от смъртта на Е. Т. А. Хофман през 2022 г. Обществото планира серия от научни и културни инициативи с подкрепата на немски и чуждестранни институции. Първата от тях е форумът „Е. Т. А. Хофман в България“.  

През 2019 г. се навършват 200 г. от създаването на една от най-популярните Хофманови новели „Малкият Цахес, наречен Цинобър” (1819), чиято най-интензивна рецепция в европейски мащаб е в България. 

Интервюто - в звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Проф. Александър Шурбанов в "Срещи" тази събота

Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г.  Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век?  На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив, събота,..

публикувано на 10.01.25 в 13:37

"Диви треви" на Станка Александрова в ДПХ

Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува.  Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви".  Композициите на творбите и цветовете им изследват..

обновено на 09.01.25 в 07:18

Спасяват Панагюрското съкровище от огнения ад в Лос Анджелис

Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата.  Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..

обновено на 08.01.25 в 17:27

"Писмо до баща ми" и до себе си с Вилиян Гешев

Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..

публикувано на 08.01.25 в 10:02

НГСЕИ с голяма изложба на бивши ученици за 50-я си юбилей

Важен юбилей ще бележи и вдъхновява голяма част от инициативите, които Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив планира през настоящата 2025 година. Уникалното за страната, а и за Балканите, учебно заведение чества 50 години от основаването си, а едно от първите събития, посветени на юбилея е мащабна изложба на бивши..

публикувано на 08.01.25 в 09:42