Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Емил Попов открива изложба "Новородените"

 


Изложба скулптура „Новородените“ на проф. Емил Попов ще се открие в галерия „Възраждане“. За неговото творчество галеристката Красимира Алексиева казва: 

 „Авторът е от онази, намаляваща порода творци, които, късайки от себе си, успяват, поне за малко, да ни облагородят. Доброволно, с усещане за споделената тайна на таланта и авторската отдаденост.“

Между твробите на Емил Попов е  бюст на Златю Бояджиев в  Пловдив,  портретни фигури на Ванга  в Рупите,  на Йордан Радичков и Атанас Буров, Константин Павлов, Илия Бешков.

Заедно с Ангел Станев е автор на монументално-декоративната композиция „1300 години България“ в НДК.

Негови произведения са собственост на много музеи и галерии в страната и чужбина – Националната художествена галерия, Софийска градска художествена галерия, Музея “Пушкин” в гр.Москва /Русия/, Национална галерия – гр.Варшава /Полша/ и гр. Прага /Чехия/ , Музей “Данте” – гр.Равена /Италия/, Музей „Мост”– Норвегия, колекцията на Петър Людвик – Германия, колекцията на Хуго Вутен – Белгия, колекцията на Светлин Русев и други частни колекции.

Има реализирани над 30 самостоятелни изложба в България и чужбина.

В тази изложба реших да се концентрирам върху темите: "Жените" и "Новородените". Трудно е да постигнеш с един смълчан образ, какъвто е скулптурата, това богатство на човешки индивидуалности. Винаги е изпитание да правиш портрет. Имам ключови работи, като "Агнецът", "Друг мост над реката" в Индия, естествено и монумента на Предела, който беше голямо изпитание в живота ми. 
С риска да вляза в литературно обяснение, ще кажа, че основната идея, от много години, е поривът за живот на всички живи същества. Една възможна гледна точка за паралелното съществуване на нещата. Темата за мира и противостоенето на насилието.


Интервюто с проф. Емил Попов е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Пътна връв" на Наталия Делева вече на български език

Нова книга на ИК "Жанет 45", в програма "Точно днес" представяме " Пътна връв " с авторката  Наталия Делева .  „Пътна връв“ е фин, въздействащ роман за последствията от семейното насилие върху децата през погледа на жена, напуснала родината си, която се опитва да изгради нов живот. С помощта на терапия, тя започва да осмисля преживяното..

публикувано на 16.07.25 в 06:53

Теодосий Спасов представя в Пловдив новия си проект

Теодосий Спасов ще представи новия си проект Balkan moods тази вечер в Малката раннохристиянска базилика, в Пловдив, съобщават организаторите от „Камерна сцена Пловдив“ и международния младежки фестивал „Кръстопът“. Проектът е плод на сътрудничеството и алхимията между петима артисти, които представят нов репертоар за квинтет, отличаващ..

публикувано на 16.07.25 в 07:30

Проф. Людмил Ангелов за конкурса "Милчо Левиев"

В оспорваната клавирна надпревара на Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари,..

публикувано на 14.07.25 в 14:05

Великите европейци - Хайнрих Шлиман, втора част

През 60-те години на ХІХ век, преди да стигне до откриването на Троя, тогава все още непрочутият Хайнрих Шлиман първо изследва острова на цар Одисей – Итака, където не намира нищо особено. После минава през Микена, градът на цар Агамемнон, а също и през Тиринт.  Когато стъпва на егейското крайрежие на Турция, той първо отива в селото Бунарбаши,..

публикувано на 14.07.25 в 13:41

Преге - предаване за света на книгите, 12 - 18 юли

В предаването за книги на Радио Пловдив на 1 2 . 07. 202 5 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Ърскин Колдуел. Божията нивица. 216 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Иън Макюън. Изкупление. 402 стр., 6А, Колибри, 2025. Капка Касабова. Анима. 480 стр., 7А, ICU, 2025. Сю Хинсенбъргс...

публикувано на 14.07.25 в 10:36