Изложба скулптура „Новородените“ на проф. Емил Попов ще се открие в галерия „Възраждане“. За неговото творчество галеристката Красимира Алексиева казва:
„Авторът е от онази, намаляваща порода творци, които, късайки от себе си, успяват, поне за малко, да ни облагородят. Доброволно, с усещане за споделената тайна на таланта и авторската отдаденост.“
Между твробите на Емил Попов е бюст на Златю Бояджиев в Пловдив, портретни фигури на Ванга в Рупите, на Йордан Радичков и Атанас Буров, Константин Павлов, Илия Бешков.
Заедно с Ангел Станев е автор на монументално-декоративната композиция „1300 години България“ в НДК.
Негови произведения са собственост на много музеи и галерии в страната и чужбина – Националната художествена галерия, Софийска градска художествена галерия, Музея “Пушкин” в гр.Москва /Русия/, Национална галерия – гр.Варшава /Полша/ и гр. Прага /Чехия/ , Музей “Данте” – гр.Равена /Италия/, Музей „Мост”– Норвегия, колекцията на Петър Людвик – Германия, колекцията на Хуго Вутен – Белгия, колекцията на Светлин Русев и други частни колекции.
Има реализирани над 30 самостоятелни изложба в България и чужбина.
В тази изложба реших да се концентрирам върху темите: "Жените" и "Новородените". Трудно е да постигнеш с един смълчан образ, какъвто е скулптурата, това богатство на човешки индивидуалности. Винаги е изпитание да правиш портрет. Имам ключови работи, като "Агнецът", "Друг мост над реката" в Индия, естествено и монумента на Предела, който беше голямо изпитание в живота ми.Интервюто с проф. Емил Попов е в звуковия файл.
Премиерна прожекция на документалния филм "Кой е проф. Чирков" ще се състои в два поредни дни в голямата конферентна зала на Дома на културата "Борис Христов". Филмът има за цел да разкаже, да съхрани и предаде на бъдещите поколения делото на българския професор, създал съвременния облик и лечение на модерната кардиохирургия и изградил..
Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?. Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.
Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан, завладя сърцата на зрителите по света преди 31..
С джаз концерт на Биг Бенд Пловдив ще бъде открита новоизградената сцена в парк „Ружа“ в район „Западен“. Тя се намира зад храма „Св. Климент Охридски“. Под палката на диригент Николай Гешев с прекрасни изпълнения ще се представят Едит Унджиян и Милена Костова, както и деца от "Арт Войс център". За най-малките има изненади. В събитието ще..
На 30 ноември отбелязваме голям зимен празник – Андреевден. Свети Андрей е първозваният Христов апостол. У нас празникът се нарича още Мечкинден - празник на мечките, чийто господар е Свети Андрей. Свързан е както с ритуали за плодородие, така и за защита от мечките. Според народните представи Свети Андрей прогонва зимата и дългите нощи и от..