Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културни оператори настояват за финансови корекции в проектите за 2020 г.

24 неправителствени организации,  културни оператори и творци изпратиха отворено писмо до ръководството на общинска фондация „Пловдив 2019“, в която настояват за промяна на регламента за финансиране на културни събития през следващата година.
 

Според тях в обявената на 21-ви октомври Отворена покана за проекти "Наследство", условията са със завишени изисквания за собствено финансиране. Освен това  създават и съмнения, че са разписани за конкретен кандидат.

Авторите на писмото настояват въведените по трите направления изисквания от съответно 60, 50 и 30 процента собствено финансиране да бъдат намалени на 30, 20 и 10 процента. Предлага се и удължаване на крайния срок с поне 30 работни дни.

Според тях се налагат корекции и в дефинициите за нефинансов принос, в които  влизат самолетни билети, нощувки, реклама, наем за зали. Друго искане е комисиите да нямат право да намаляват бюджета на проектите с повече от 30 процента.

"Вярваме, че в българската културна сфера съществуват културни оператори, които могат да организират и проведат креативни и смислени събития. Така зададените нови условия привилегироват една отделна група оператори от шоубизнеса, които нямат нищо общо с целите на европейската столица на културата", пишат авторите на писмото в заключение.

Сред подписалите писмото са Дружеството на пловдивските художници, продуцентите Асен Асенов и Петър Салчев, фондации като Изкуство днес и Рома, Общинският читалищен съюз, издателят Манол Пейков.

Ето и пълния текст на отвореното писмо:

„Обявената на 21 октомври 2019 година отворена покана за проектни предложения е анонсирана като целяща “осигуряването на устойчивото развитие на културните инициативи и събития в град Пловдив, продължение на интензивната културна програма на Европейска столица на културата и предоставяне на възможност за разширяване на създадени партньорства, утвърждаване на генерирания културен потенциал и надграждане на придобития капацитет.” В разрез с обявените цели, откриваме значителни промени в досегашния регламент на предходните отворени покани, които правят практически невъзможно участието на културните организации с разпознаваеми и устойчиви проекти в града по тази покана, както и постигане на заявените намерения. Нещо повече, новите необосновани и нелогични промени по вероятно последната за проекта “Европейска столица на културата” отворена покана, създават предпоставки за подозрения, че условията са разписани за конкретен кандидат.

С настоящото писмо настояваме да бъдат въведени следните промени: 

1/ промяна в изискването за процента от минимум 60% собствено финансиране за направление 1, 50% в направлемие 2 и 30% в направление 3;

Това изкисване елиминира само на ниво документи голяма част от успешните културни оператори и събития, подкрепени от ОФ „ПЛОВДИВ 2019. Изискваното съфинансирането би следвало да бъде в рамките на 30% за Направление 1, 20% за Направление 2 и 10% за Направление 3.

2/ крайният срок за подаване за документи да бъде удължен с поне 30 работни дни;

Вярваме, че това е единственото условие за създаването и разписването на адекватни, смислени и креативни нови предложения.

3/ промяна на новите дефиниции за нефинансов принос;

Промяната на дефиницията на нефинансовия принос е поредното необосновано затруднение пред операторите. Плащанията, които досега са се смятали като финансов принос в политиките на ОФ „ПЛОВДИВ“ 2019, в това число финансиране от трети страни, например за самолетни билети, нощувки, рекламни площи и пакети, храна, консумативи, недвижимо имущество като наем на зали и други, не е редно да се слагат в графа НЕ-финансов принос. Намираме това ново правило за ограничаващо механизмите на световните културни политики за подкрепа на артисти, в които главна действаща роля заемат трети страни и в чието решение за подкрепа отново участваме ние – българските оператори.

4/ промяна в процентното разпределение в Направление 1 между авансовото плащане и окончателното плащане след отчитането на проекта;

Смятаме, че не съществува неправителствена организация, която да може да реализира проект като авансира 40% от разходите. За сравненение – според досегашните правила, окончателното плащане е в размер на 20% от одобрената и договорена стойност на финансовата подкрепа от ОФ “ПЛОВДИВ 2019”. Новозададените в покана НАСЛЕДСТВО параметри за следварително плащане от 40% обаче означават, че културният оператор трябва да тегли заем, за да може коректно да изплати проекта си и да покрие текущите разходи, възникващи в хода на реализацията му. Тази промяна е много сериозен финансов риск за съществуването на организациите и ние настояваме окончателното плащане по проектите да бъде 20%, както до сега.

5/ Ограничаване на възможносттите на оценителните комисии за съкращаване на бюджета по даден проект с повече от 30%.

Редуцирането на бюджетите по проекти с повече от 30% от страна на оценителната комисия, на практика ги обезмисля. Операторите подписват договори, за да съхранят проектите си , но това се случва с цената на големи компромиси в съдържанието и на практика ги осакатява.

Вярваме, че в българската културна сфера съществуват културни оператори, които могат да организират и проведат креативни и смислени събития. Така зададените нови условия привилегироват една отделна група оператори от сферата на шоубизнеса, които нямат нищо общо с целите на Европейска столица на културата."






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Полицията осигурява безопасен периметър на ул. "Ген. Данаил Николаев"

От областната дирекция на МВР в Пловдив са взети необходимите мерки за обезпечаване на сигурността на гражданите и недопускане на инциденти във връзка с предстоящи специализирани взривни работи на строителна площадка на ул. „Ген. Данаил Николаев“ № 75.   От полицията уточняват, че дейностите ще се осъществяват от лицензирана фирма всеки понеделник, сряда..

публикувано на 29.05.25 в 18:44
Румен Пехливанов

Областният лидер на ДПС - НН влезе в офиса на ДПС в Смолян

Областният координатор и председател на „ДПС - Ново начало“ в Смолян Хари Малинов влезе днес  в офиса на ДПС в града. Информация за встъпването в областния офис бе потвърдена както от Хари Малинов, така и от досегашния областен лидер на ДПС в Смолян и бивш кмет на Рудозем Румен Пехливанов. При влизането в офиса е спазена процедурата по приемане и..

публикувано на 29.05.25 в 17:24

Общината с ново предупреждение за фалшива страница

Община Пловдив информира, че в социалната мрежа Фейсбук е създадена фалшива страница с името „Обществен транспорт в Пловдив“, която не е свързана по никакъв начин с Община Пловдив или с официалните оператори на градския транспорт.На въпроснатафалшива страница се разпространява невярна информация относно предоставяне на 6-месечни безплатни карти за..

публикувано на 29.05.25 в 17:02

ОбС отхвърли искането на кмета за достъп до имоти за застрояване

Общинските съветници отказаха да дадат съгласието си за транспортен достъп до частни имоти в Пловдив, мотивирайки се, че така спират презастрояването в града. Сред тях бяха имоти в кварталите Прослав и Остромила. Предложенията бяха внесени от зам.-кмета по строителство, общинска собственост и инвестиции Хакъ Сакъбов. Скандалът се разрази,..

публикувано на 29.05.25 в 15:19

С фрезования асфалт от аутобана ремонтират улици в "Марица"

Кметът на Община Марица Димитър Иванов е разпоредил спешна проверка за сигнала за нерегламентирано депониране на фрезован асфалт на терени във Войсил и Радиново. В същото време Община Марица е отправила искане до Агенция „Пътна инфраструктура“ за доставка на 15 хиляди тона фрезован асфалт, който е отпадъчен продукт от ремонта на АМ „Тракия“,..

обновено на 29.05.25 в 14:26