Каква развръзка за управлението на държавата ни предстои да видим и от кого зависи накъде ще наклонят везните на колебаещия се електорат по пътя му към урните?
На финала на предизборния маратон в програма "Точно днес" разговаряме със социолога Цветозар Томов за ефекта на политическите послания, тежкия избор на негласуващите и парадоксите на кампанията.
Томов каза, че местните избори потвърдиха, че българите имат доверие в управляващите. ГЕРБ спечели изборите сравнително убедително, не толкова убедително колкото през 2015 година.
Не се виждат предпоставки за политически сътресения след тези избори, друг е въпросът, че настроенията в страната спрямо начина на упражняване на властта стават все по - критични. Тези избори само отлагат периода, в който българите ще искат смяна в управлението Това обаче няма да стане по-рано от 2021 година , когато са редовните парламентарни избори.
На втория тур, тъм където се избират общински кметове, е възможно да има изненади и водещият кандидат да загуби. Съществува голяма маса избиратели, които биха определили отношението си едва за втория тур. Като цяло обаче в големите градове, мисля че кандидатите на ГЕРБ ще спечелят.
Това което ме притеснява е, че на тези избори случаите на купен и контролилна вот нарастват. Те са най-много на местни избори, тъй като в малките общини възможността силово да наложиш кандидат може да реши изборите. Това се превръща в съществен проблем на българските избори и не виждам ефективkи мерки за неговото ограничаване.
Равносметка за политическата култура на българите по време на избори: Политическата ни култура има накъде да се развива. Българските избиратели не се чувстват отговорни за вота, който полагат. Няколко месеца по-късно ние сме рязко критични към тези, които сме избрали.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..