Изложба на икони от Добрина Бадалова се открива в Малката раннохристиянска базилика в Пловдив. Тя представя икони от българските иконографски школи, като сред тях има и няколко авторски. Включени са и непоказвани до сега миниатюри. А изработването е по технологията на старите зографи.
Авторската икона, която Бадалова определя по-скоро като картина, е с образа на Христос - Добрият Пастир, в който зографката казва, че е вложила представата си затова, кака трябва да изглежда Той, и когато човек Го погледне, да го усети близък до себе си, да усети собствената си вяра, и силата да може да я предаде и към ближния...
В тази творба, която за първи път ще бъде показана в Пловдив, Бадалова е вплела като елемент мозайките от Базиликата, които са позлатени.
Копията на нейните икони са от различни български иконграфски школи, като при изработването им, Добрина Бадалова следва не само технологията на старите дографи, но и тяхното отдаване, аскетизъм и на душата.
За да мога да предам чувството в иконата... и всичко го правя много прецизно и съвестно, и това е - много работа и много отдаване. За да може да стига веднага до вярващия човек и до този, който търси...
Добрина Бадалова изучава иконография при проф. Любен Прашков в Православния богословски факултет на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. От 1996 до 2005 г. живее в Братислава, Словакия.
Носител е на наградата „Св. Кристиано“ в гр. Баручело, Италия.
Нейни творби са показвани на общи изложби в Братислава, Лондон , Белград, Виена , Будапеща и др.
Цялото интервю с Добрина Бадалова е в звуковия файл.
В Регионален исторически музей - Пловдив се проведе общото събрание на Сдружение „Български музеи” . За председател на сдружението бе избран д-р Огнян Тодоров , директор на Регионалния природонаучен музей в Пловдив. Негов заместник ще бъде Стоян Иванов, директор на Регионалния исторически музей - Пловдив. На срещата в Пловдив директорите..
Сборникът "Shining Wind/Сияен вятър" е издание на Британското хайку общество. Той ще бъде представен в събота, на 30 ноември, в Конуей Хол, емблематична сграда за британската столица. В нея се провеждат културни събития, книжни панаири, поетични рецитали, срещи на поетични, философски и културни общества. Антологията ще представят..
Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан, завладя сърцата на зрителите по света..
Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?. Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.
„Гласът на Страдивариус“ – Красимира Стоянова и 300-годишната цигулка на Страдивариус на Светлин Русев ще звучат за първи път в Пловдив в концерт от Музикалния фестивал „Дни на музиката в Балабановата къща“ в Епископската базилика на Филипопол. Оперната прима Красимира Стоянова, известна с красотата и изяществото на своя тембър и младият..