Според народната традиция след Архангеловден започват "Вълчите празници", които се отбелязват в чест на вълците и чиято цел е да се умилостиви страшното животно.
Празниците започват от днес, от деня на Св. Мина, а според народните вярвания този светец е покровител на вълците - той ги пуска и той ги прибира, разказа пред Радио Пловдив Грозделина Георгиева, уредник в Регионалния етнографски музей.
Дългите нощи, които започват от днес, са най-опасните през годината, като символно са по-натоварени от "мръсните дни" след Коледа. Това са чисто семейни празници, с предпазен обреден характер, които са задължителни за жените, обясни тя.
Вярва се, че последният ден на "Вълчите празници" е най-тежък и много често той съвпада с 21.11. - деня на Св. Богородица и на християнското семейство. Затова на този ден Св. Богородица в народната култура се нарича "Вълчата Богородица", което говори, че хората са имали много страх от този ден.
През тези дни се спазват много забрани, свързани с нещо остро, както и за предпазване от болести. Коли се курбан от черно пиле, задължително от жена. Не се шие, не се тъче, забранено е докосването до ножици, ножове, игли и др. остри предмети. Не се шият или поправят дрехи, защото се вярва, че вълкът ще ги подуши и ще нападне и изяде облечения с тях човек, разказа Грозделина Георгиева.
В тези празници се преплитат езически и християнски вярвания, свързани с болести, допълни още експертът.
Цялото интервю на Нели Бистрашка с Грозделина Георгиева от РЕМ е в прикачения файл.
Поетът Владислав Христов ще гостува в Литературен салон Spirt&Spirit тази вечер. Той ще представи текстове от последната му стихосбирка, „Пойни птици", както и от предстоящата – „Маслен нос". Тази стихосбирка се очаква да излезе от печат тази пролет. Срещата е организирана от „Пловдив чете“ и издателство „Ерго“. Входът е свободен...
В зала "Съединение" на Историческия музей в Пловдив ще се проведе среща разговор с д-р Светла Балтова. Тя ще представи съставената от нея книга „Петър Дънов „За България и бъдещето на човечеството“, издадена от Издателска къща „Хермес“. Книгата е посветена на възгледите на Дънов за радикалните промени, през които преминават природата, обществото..
Малко над 1 милион лева възлизат спестените средства от бюджета на Фондация „Пловдив 2019“ за миналата година, който е в размер на 3 милиона 618 хиляди лева. Изразходваните средства са малко над 2 милиона. Според отчета на фондацията изпълнението на бюджета е 56%. От общо 2 милиона и 600 хиляди лева бюджетна субсидия от Община Пловдив, са похарчени..
Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България. Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия. Призът „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Пред..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 22.02. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги) Алеко Константинов. Бай Ганьо. До Чикаго и назад, пътеписи, разкази, фейлетони. 402 стр., ок. 7А, Фама+, 2025. Мика Валтари. Синухе Египтянинът. 600 стр., 7А, Изток-Запад, 2025. Владимир Зарев...