Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Показват творбите от национален ученически конкурс за плакат

Откриването на изложба с творбите от Национален ученически конкурс „Плакат - Костадин Отонов“ ще бъде на 20.11.2019 г. (Световния ден на детето) от 16:00 ч. в Балабанова къща, Стария град, Пловдив. 

Награждаването на победителите в конкурса ще бъде по време на официалното откриване. В престижният конкурс, който се провежда за втори път, взеха участие над 50 ученика от училищата по изкуства към Министерство на културата.

Организатор на конкурса e Национална художествена гимназия "Цанко Лавренов" с подкрепата на Министерство на културата и Община Пловдив. Събитието се реализира със спомоществователството на: "Импрес" ООД, Културен център "Бялата къща", Общински институт "Старинен Пловдив" и "Party club". Медийни партньори са: Радио Пловдив, TrafficNews, PLOVDIV TIME, Уча в Пловдив и EuroPlovdiv.

Комисията присъди следните награди:

Първа награда – Виктория Недялкова, „Водоравни“, НГПИ „Св. Лука“

Втора награда – Елена Маринска, „Война за мир“, НХГ „Цанко Лавренов“, Пловдив

Втора награда – Мария Кълвачева, „Свобода, равенство, братство“, НХГ „Цанко Лавренов“, Пловдив

Класираните на първо и двете втори места ще получат стипендии при условията и по реда на Наредбата за осъществяване на закрила на деца с изявени дарби.

Специална награда „Костадин Отонов“ - Алисия Менова, „Всички хора имаме сърца“, НУПИ „Венко Колев“, Троян

Специална награда на Община Пловдив – Златина Илиева, „Хармония от различия“, НХГ „Цанко Лавренов“

Поощрителна награда – Йоана Христова, „Игра“, НХГ „Димитър Добрович“, Сливен

Поощрителна награда – Калина Тошева, „Сходен възглед“, НГПИ „Св. Лука“

Поощрителна награда – Кристина Миланова, „Заедно“, НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров“

Темата на Национален ученически конкурс „Плакат – Костадин Отонов” е: „Различията могат да обединяват“. Във Всеобща декларация за правата на човека на ООН пише: „Всички хора се раждат свободни и равни по достойнство и права. Те са надарени с разум и съвест и следва да се отнасят помежду си в дух на братство. Всеки човек има право на всички права и свободи, провъзгласени в тази Декларация, без никакви различия, основани на раса, цвят на кожата, пол, език, религия, политически или други възгледи, национален или социален произход, материално, обществено или друго положение. Освен това няма да се допускат никакви различия, основани на политическия, правния или международния статут на държавата или територията, към която човек принадлежи, без оглед на това дали тази страна или територия е независима, под попечителство, несамоуправляваща се или подложена на каквото и да е друго ограничение на суверинитета. Всички хора са равни пред закона и имат право без каквато и да е дискриминация на еднаква закрила от закона.Приемането на различията е важно. Различията могат да разединяват. Различията могат да обединяват. Различията могат да бъдат сила. Всеки отбор или екип има нужда от различни хора с различни възгледи и умения, за да бъде най-добрият. Противоположностите могат да се привличат и дори да се допълват.“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Дивата Африка" в Природонаучния музей в Пловдив

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров открива фотоизложба, заснета по време на научни експедиции в сърцето на дивата природа на Африка. Мотото на фотоизложбата е "Дивата Африка" и тя ще започне със специално подготвена презентация.  Изложбата включва селекция от снимки на едни от най-красивите и впечатляващи видове животни,..

публикувано на 13.01.25 в 07:25

Китайският "Театър на фенерите" гостува в Пловдив

Танцьори и певци от „Театър на фенерите“ от китайската провинция Гуейджоу ще гостуват в Пловдив с атрактивно представление. Събитието е посветено на началото на Китайската нова година и е с вход свободен. Тази събота, Регионалният исторически музей в Пловдив ще бъде домакин на атрактивно и любопитно музикално събитие от далечен Китай, което..

публикувано на 11.01.25 в 08:14

Проф. Александър Шурбанов в "Срещи" тази събота

Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г.  Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век?  На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив,..

публикувано на 10.01.25 в 13:37

"Диви треви" на Станка Александрова в ДПХ

Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува.  Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви".  Композициите на творбите и цветовете им изследват..

обновено на 09.01.25 в 07:18

Спасяват Панагюрското съкровище от огнения ад в Лос Анджелис

Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата.  Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..

обновено на 08.01.25 в 17:27