Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Бюджет 2020 има две стъпки напред - балансът и ръстът от 3,3%

Муравей Радев: Трябва да се произвежда повече, трябва по - бързо да създаваме национален брутен продукт, за да станем по - богати!

Депутатите приеха на първо четене държавния бюджет за 2020 година. Приоритетите в него са образованието, здравеопазването, отбраната и повишаването на доходите.

Предвидено е приходите да бъдат равни на разходите и да възлизат на 46,8 милиарда лева. Заложен е икономически растеж от 3,3%, безработица – 4,1% и инфлация от 2,1%. Предвиден е ръст от 10% за бюджетните заплати, а за учителите увеличението е 17 %. Минималната работна заплата ще стане 610 лева, а средната работна заплата към края на годината трябва да стане 1400 лева. 

Ако чакаме бюджетът да ни направи богати, много се лъжем. Бюджетът може да направи малко по - високи доходите на хората, които директно работят там в бюджетната сфера, но бюджетът не може да направи останалите богати. 

Точно обратно - ние, всички, които работим, икономиката, индустрията, услугите - те правят бюджета по - голям, защото създават икономическия продукт. Ако той е по - голям, повече пари се заделят към бюджета и оттам по обратния път се връщат, финансирайки онези държавни функции, заради които съществува държавата.

Този коментар на философията на финансовата рамка на държавата направи пред Радио Пловдив бившият финансов министър Муравей Радев

Той посочи, че ние като данъкоплатци имаме право да питаме как парите, които отделяме от джоба си, се харчат от държавата - ефикасно, ефективно или се пилеят. Радев нарече задължителна привилегия правото ни да питаме.

Стеснявайки мащаба към Бюджет 2020, бившият финансов министър отбеляза, че за 19 години българинът е забогатял 10 пъти повече от 2010-та година. Тогава имуществото и парите, които населението имаше, бяха 24 милиарда долара. През 2019 г. са 241 милиарда - 10 пъти повече.

Радев призна обаче, че едно е да ти говорят числата, друго е да ти говори твоето човешко съзнание за това, което виждаш пред себе си. Числата не са важни, важно е усещането, което има човекът. А усещането е, че е по - беден!

Финансистът смята, че усещанията не са достатъчни. Човекът трябва и да направи различни неща, за да стане по - богат. 

Трябва да произвежда повече - там е разковничето! Истината е, че ние трябва по - бързо да създаваме национален брутен продукт.  Да не си стоим по къщите или по кафенетата и да мрънкаме, ами да си запретнем ръкавите и да си свършим работата, да работи!

Има две стъпки напред в Бюджет 2020, смята Муравей Радев.

Според него на - голямото достойнство на бюджета за догодина е, че е балансиран - колкото приходи, толкова разходи. Същевременно се създава един буфер за евентуални бъдещи неблагоприятни икономически последици от забавянето на икономическия растеж в световен мащаб. Той утре ще дойде и тука, категоричен е Радев. 

При този балансиран бюджет българското правителството има възможност, маневреност в 3 % от БВП да направи допълнителни разходи. Обърнато в пари това са близо 4 милиарда лева, които могат да бъдат похарчени при евентуални неблагоприятни последици, колкото трябва и където трябва, обясни бившият финансов министър. 

Вторият плюс в бюджета, според Радев, е заложеният икономически растеж 3,3 %. 

Муравей Радев призова задочно приятеля си и депутат Йордан Цонев от ДПС, според когото заложеният в бюджета за догодина икономически ръст от 3,3% е малък:

Отвори си очите, махни ги от пъпа си, погледни света к"во става!

Светът рязко намаля своя растеж, а в Европа предвиденият ръст е два пъти по - малък, отбеляза Радев.

На фона на тези заобикалящи ни условия 3,3 % растеж е цял героизъм, убеден е финансистът.

Правителство не може да похарчи нито една стотинка от преизпълнение на приходи! То има право да харчи само онова, което се намира в разходната част, коментира още Радев.

Цялото интервю на Елена Крушкова с Муравей Радев е в прикачения звуков файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56