Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Бюджет 2020 има две стъпки напред - балансът и ръстът от 3,3%

Муравей Радев: Трябва да се произвежда повече, трябва по - бързо да създаваме национален брутен продукт, за да станем по - богати!

Депутатите приеха на първо четене държавния бюджет за 2020 година. Приоритетите в него са образованието, здравеопазването, отбраната и повишаването на доходите.

Предвидено е приходите да бъдат равни на разходите и да възлизат на 46,8 милиарда лева. Заложен е икономически растеж от 3,3%, безработица – 4,1% и инфлация от 2,1%. Предвиден е ръст от 10% за бюджетните заплати, а за учителите увеличението е 17 %. Минималната работна заплата ще стане 610 лева, а средната работна заплата към края на годината трябва да стане 1400 лева. 

Ако чакаме бюджетът да ни направи богати, много се лъжем. Бюджетът може да направи малко по - високи доходите на хората, които директно работят там в бюджетната сфера, но бюджетът не може да направи останалите богати. 

Точно обратно - ние, всички, които работим, икономиката, индустрията, услугите - те правят бюджета по - голям, защото създават икономическия продукт. Ако той е по - голям, повече пари се заделят към бюджета и оттам по обратния път се връщат, финансирайки онези държавни функции, заради които съществува държавата.

Този коментар на философията на финансовата рамка на държавата направи пред Радио Пловдив бившият финансов министър Муравей Радев

Той посочи, че ние като данъкоплатци имаме право да питаме как парите, които отделяме от джоба си, се харчат от държавата - ефикасно, ефективно или се пилеят. Радев нарече задължителна привилегия правото ни да питаме.

Стеснявайки мащаба към Бюджет 2020, бившият финансов министър отбеляза, че за 19 години българинът е забогатял 10 пъти повече от 2010-та година. Тогава имуществото и парите, които населението имаше, бяха 24 милиарда долара. През 2019 г. са 241 милиарда - 10 пъти повече.

Радев призна обаче, че едно е да ти говорят числата, друго е да ти говори твоето човешко съзнание за това, което виждаш пред себе си. Числата не са важни, важно е усещането, което има човекът. А усещането е, че е по - беден!

Финансистът смята, че усещанията не са достатъчни. Човекът трябва и да направи различни неща, за да стане по - богат. 

Трябва да произвежда повече - там е разковничето! Истината е, че ние трябва по - бързо да създаваме национален брутен продукт.  Да не си стоим по къщите или по кафенетата и да мрънкаме, ами да си запретнем ръкавите и да си свършим работата, да работи!

Има две стъпки напред в Бюджет 2020, смята Муравей Радев.

Според него на - голямото достойнство на бюджета за догодина е, че е балансиран - колкото приходи, толкова разходи. Същевременно се създава един буфер за евентуални бъдещи неблагоприятни икономически последици от забавянето на икономическия растеж в световен мащаб. Той утре ще дойде и тука, категоричен е Радев. 

При този балансиран бюджет българското правителството има възможност, маневреност в 3 % от БВП да направи допълнителни разходи. Обърнато в пари това са близо 4 милиарда лева, които могат да бъдат похарчени при евентуални неблагоприятни последици, колкото трябва и където трябва, обясни бившият финансов министър. 

Вторият плюс в бюджета, според Радев, е заложеният икономически растеж 3,3 %. 

Муравей Радев призова задочно приятеля си и депутат Йордан Цонев от ДПС, според когото заложеният в бюджета за догодина икономически ръст от 3,3% е малък:

Отвори си очите, махни ги от пъпа си, погледни света к"во става!

Светът рязко намаля своя растеж, а в Европа предвиденият ръст е два пъти по - малък, отбеляза Радев.

На фона на тези заобикалящи ни условия 3,3 % растеж е цял героизъм, убеден е финансистът.

Правителство не може да похарчи нито една стотинка от преизпълнение на приходи! То има право да харчи само онова, което се намира в разходната част, коментира още Радев.

Цялото интервю на Елена Крушкова с Муравей Радев е в прикачения звуков файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
проф. Татяна Дронзина

От търгашеската сделка за Украйна губят всички

"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет  проф. Татяна Дронзина  коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент  Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..

публикувано на 25.02.25 в 16:50
Георги Стоев

Нужна е по-широка кампания за еврото

"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..

публикувано на 25.02.25 в 15:48

Въпреки протеста на „Възраждане“ нормалността у нас се връща

Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист  Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната.  „Докладът за членството..

публикувано на 25.02.25 в 10:50

Община Пловдив няма да допусне втора „Индра“

Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..

публикувано на 25.02.25 в 10:35

В този бюджет излиза, че най-важни са заплатите в МВР

Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..

публикувано на 25.02.25 в 10:12