Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

АМТИИ почете проф. Асен Диамандиев с бронзов бюст

От днес в Академията за музикално танцово и изобразително изкуство в Пловдив има нова скулптура от бронз на проф. Асен Диамандиев. 

Тя бе открита от ректора проф. Милчо Василев, който сподели, че наред с преименуването на академията са имали идея и за поставяне на бюста на основателя на висшето училище. Всяка година Академията ще има празник на 16 ноември, когато е бил рожденият ден на проф. Асен Диамандиев, обяви днес ректорът.

Скулптурата е дело на доц. Свилен Костадинов. Той сподели, че с удоволствие и по спомен е пресъздал фигурата на професора - фолклорист. Предполагам, че се съм уловил неговата личност като педагог, ръководител и музикант, каза още авторът на новата творба. 

Милена Богданова от АМТИИ изтъкна в словото си, че за Диамандиев да бъдеш педагог и музикант е било призвание. Неговите  уроци по солфеж се ценят и днес, защото са особено актуални и непреходни.

На тържеството известният музикант Теодосий Спасов изпълни две кратки творби на проф. Диамандиев, както и прозвуча негова песен от Академичния народен хор. 

Теодосий Спасов сподели, че са имали приятелски чувства с проф. Диамандиев. Той свирил с неговите класове -студенти и заедно с Веселин Койчев са демонстрирали как се съвместяват джаз и фолклор. Аз съм се учил от неговия гигантски опит, завърши Спасов. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Проф. Людмил Ангелов за конкурса "Милчо Левиев"

В оспорваната клавирна надпревара на Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари,..

публикувано на 14.07.25 в 14:05

Великите европейци - Хайнрих Шлиман, втора част

През 60-те години на ХІХ век, преди да стигне до откриването на Троя, тогава все още непрочутият Хайнрих Шлиман първо изследва острова на цар Одисей – Итака, където не намира нищо особено. После минава през Микена, градът на цар Агамемнон, а също и през Тиринт.  Когато стъпва на егейското крайрежие на Турция, той първо отива в селото Бунарбаши,..

публикувано на 14.07.25 в 13:41

Преге - предаване за света на книгите, 12 - 18 юли

В предаването за книги на Радио Пловдив на 1 2 . 07. 202 5 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Ърскин Колдуел. Божията нивица. 216 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Иън Макюън. Изкупление. 402 стр., 6А, Колибри, 2025. Капка Касабова. Анима. 480 стр., 7А, ICU, 2025. Сю Хинсенбъргс...

публикувано на 14.07.25 в 10:36

Спектакъл отдава почит на "Краля на валса"

Националният музикален театър „Стефан Македонски“ отбелязва юбилейните 200 години от рождението на композитора Йохан Щраус – син с концерт-спектакъла „Кралят на валса“.  Той започва от 21 часа тази вечер на сцената на Античния театър в Пловдив, където ще се качат оркестърът, балетът и хорът на Националния музикален театър. В програмата са..

обновено на 14.07.25 в 08:41

Васко Василев представя "Пътешествието" в Пловдив

Премиера на мултимедийния спектакъл на цигуларя Васко Василев „Пътешествието“ ще се състои тази вечер на Античния театър в Пловдив. Концертът е в програмата на фестивала Опера Оупън. Заедно с Oркестъра на Опера Пловдив, по покана на Васко в спектакълa ще се включат Pamela Nicholson (Памела Никълсън), пиано; Aurelio Martinez-Chico..

обновено на 13.07.25 в 08:46