Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цялата държава започва да се превръща в една прокуратура

Снимка: БГНЕС

Цялата политическа власт в държавата, представена в правителството и българския парламент, се е обединила върху 2 кандидатури - Иван Стоименов Гешев за главен прокурор и Сотир Цацаров за председател на Антикорупционната комисия, след като мястото бе дори - мога да кажа вече - удобно освободено след заминаването на предишния председател Пламен Георгиев като  консул във Валенсия. Така Велислав Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки" коментира  номинацията за шеф на КНКОНПИ на сегашния главен прокурор. В в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив той каза:

За г-н Цацаров имаше два варианта, две свободни места, две поправки в закона – първата особено важна – това беше инспекторатакъм ВСС или Антикорупционната комисия. И от двете места г-н Цацаров остава на практика  втори главен прокурор.

Величков напомни, че това е изказване, част от мотивировката, на депутата Емил Димитров-Ревизоро, който е предложил номинацията на Цацаров и се е мотивирал с думите, че така властта в държавата ще стане по-силна.

Антикорупционната комисия не се намира в Съдебната власт, тя подава сигналите към Прокуратурата, но не тя повдига обвиненията и ги поддържа в Съда - репликира Величков и добави:

Договорката е още от юли месец. Просто се търсеше мястото,  през което настоящият главен прокурор да продължи да контролира случващотот се в Прокуратурата и да работи в тандем с посочения лично от него г-н Гешев.  

Величков нарече това "посочване" "нещо като прокурорска наследствена монархия", а по повод чутите за Цацаров определения, че е "национално богатство", коментира:

Аз за първи път чувам, че главният прокурор в една държава може да бъде национално богатство. Той по-скоро трябва да опазва националното богатство и  да осъжда тези,  които се опитват да го присвояват. 

Според Велислав Величков в битката с корупцията за мандата на главния прокурор не се е случило нищо съществено, "0", по думите му. И попита, ако е такъв резултатът от 7-те години работа на досегашния главен прокурор, как той би се справил с корупцията от "по-долната позиция като шеф на КНКОНПИ, подавайки сигнали на г-н Гешев".

За номинацията Величков бе категоричен: Целият Парламент е участвал в сделката. Невинни няма, всички са в сделката, каквото и да ви говорят.

Той оприличи резултата от тандема Гешев-Цацаров на този на Путин и Медведев при размяната им на местата като президент и премиер. На въпрос кого биха номинирали от Инициатива "Правосъдие за всеки" за председател на Антикорупционната комисия, отговори, че биха се обърнали към опитни юристи, конституционалисти, университетски преподаватели и биха направили нещо като вътрешен конкурс преди да стигнат до кандидатура. И никога не биха предложили главен прокурор с неизтекъл мандат, както и прокурор. Защото:

Имаме чувството, че цялата държава започва да се превръща в една прокуратура. А това е много опасно за върховенството на правото, за правата на гражданите и за демокрацията по принцип. Когато една прокуратура започне да управлява, политиците стават излишни. И те в един момент ще го разберат.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не са големи шансовете за съставяне на кабинет

В програма "Точно днес" за възможностите по нареждането на политическия пъзел в България разговаряме с  Манол Пейков , който ще бъде депутат от „Продължаваме промяната-Демократична България“. Те призоваха за "санитарен кондор" около ДПС-Ново начало. Манол Пейков каза, че ще има отново много работа за вършене, защото е получил сериозно доверие от..

публикувано на 31.10.24 в 09:46
Теодора Йовчева

Изостреният тон не вещае съставяне на правителство

Безпрецедентни критики има към честността на изборите. Това за мен е много сериозната заплаха, която следва от тези избори, а не толкова съставянето на правителство. Това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Теодора Йовчева, която коментира политическата ситуация след извънредния парламентарен вот в неделя и вече заявените „червени..

публикувано на 30.10.24 в 16:37

Търсят се пари за рекултивиране на депото на ВиК край Катуница

„ ВиК утайките в депото край Катуница са депонирани от края на 80-те години до 2008 г., когато тази дейност е преустановена “ – заяви в интервю за Радио Пловдив управителят на ВиК-Пловдив Антон Гълъбов. „ Мястото е оградено и се пази от жива охрана, благодарение на която пожарът е овладян “ – подчерта Гълъбов. „ Нека не плашим..

публикувано на 30.10.24 в 16:15

3.999 е числото на кризата, а БСП е бизнес партията в НС

Имахме избори байганьовки, купени, грозни, дописвани, несправедливи и не случайно има искане за касирането им, коментира в предаването "Точно днес" политологът Калоян Методиев.  Според него влизането или невлизането на "Величие" във всички случаи ще влоши ситуацията. Ако останат извън праламента, това ще ги превърне в креслива алтернатива, която е в..

публикувано на 30.10.24 в 11:10

Хлябът е обединител и политиците да не го забравят

В предложение на служебното правителство за бюджет 2025 не се предвижда удължаване на намалената ставка от 9%, която беше въведена за ресторантьорите и други бизнеси по време на COVID-19. Обсъжда се и отпадане на нулевото ДДС за брашното и хляба.  Годишният ефект от връщането на по-високата ставка е 400 млн. лв, артументира се финансовото..

публикувано на 30.10.24 в 10:42