Тя посочи, че срещата е необходима за проект, който има подготовка и реализация в продължение на осем години. Целта е експерти от няколко държави, които вече имат опит, и други в процес на подготовка, да обменят мнения за целия процес на работа. Припомни още, че оценката и мониторингът предварително са заложени в апликационната форма, като измерват конкретните постижения на екипа, поставени още с кандидатстването.
През 2015 година очакванията на пловдивчани са: 46 % отбелязват световно признание на града, 1/3 посочват, че европейското им съмочувствие е повишено. Още убедени са в обновяването на града и изграждане на допълнителна инфраструктура. Оценката за 2019-та година ще стане по-късно, тъй като трябва да завърши календарната година. Фактите сочат, че през 2018 г. 75 % от плавдивчани са посетили поне едно културно събитие, срещу 43 % за 2015 година.
Основната идея на срещата е, какво да се вземе най-добро, и как да се продължи? Целите в голяма степен са постигнати. Има мобилизация на големи обществени групи за създаване на нагласа, за търсене и откриване на културно съдържание в ежедневния живот. Това е мисията на „Европейска столица на културата“, това е постигнато. Да привлечеш 75 % от пълнолетното население на града, да стане съпричастно на това, което се предлага е повече от заложеното при кандидатстването.
Не съм чула да има провалени, или спрени проекти. Трябва да се направи микс от местните предпочитания, който да съдържа образци на световното изкуство, с тенденции в различни области. Пример са уличните изпълнения, които допадат на младите хора. Във финалните проучвания ще попитаме гражданите на Пловдив, какво биха искали да продължи в следващите години от програмата „Европейска столица на културата“?
Интервюто със Снежана Костадинова е в звуковия файл.
Министърът на културата Мариан Бачев връчи отличието „Златен век“ – звезда на Божана Апостолова - поетеса, писател, издател, като наградата получи нейният син Манол Пейков. Националната награда за високи постижения в областта на културата и образованието получи и п роф. д-р Елена Кантарева – Дечева . Министърът на културата Мариан Бачев лично..
Красимир Димовски получи Националната литературна награда за български роман на годината "13 века България". Той бе отличен за романа си "Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П". В надпреварата участваха 33 романа, издадени през 2024-та година. Номинирани бяха "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов,..
В Пловдив тази вечер за 16-и път ще стартира Международният фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща". Началото му ще поставят довечера две световноизвестни имена – цигуларят Марио Хосен и пианистката Дора Делийска . Концертът е в Епископската базилика. Роденият в Пловдив Марио Хосен заяви, че рядко се връща в Пловдив заради..
С поредица събития в Пловдив отбелязва 90-годишнината от рождението на големия български художник Димитър Киров – ДиКиро. В къщата на Верен Стамболян , където е Постоянната експозиция на ДиКиро, се провежда живописен пленер с участието на ученици и преподаватели от Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“ и на Националната..
Филмът "Това, което остава" е история за екстремното съзряване на момче по време на трагични събития, които разтърсват семейството му. Тази вечер, 20.05.2025 от 19:00 часа е прожекцията в Лъки Дом на киното - Пловдив. Входът е свободен. Днес на прожекцията в Пловдив ще присъства режисьорът на филма Димитрис Георгиев. Историята не е..