250 работници от 8 предприятия ще се квалифицират и преквалифицират в първите месеци на 2020 г. в новооткрития Център за професионално обучение ТРАКИЯ в индустриална зона Раковски, част от "Тракия икономическа зона". Досега са обучени 30 човека, съобщи инж. Пламен Панчев, създател и директор на ТИЗ. Той подчерта, че за успеха на обучителния процес в Център Тракия голяма заслуга имат Университетът по хранителни технологии и Технически университет - София, филиал Пловдив.
За първи път заедно с УХТ образованието и бизнесът дават много добър пример за съвместна работа. Синхронизираните програми, които бяха разработени благодарение професионализма и опита на специалистите от Университета, вече се прилагат в обучението на специалистите и в тяхнвата преквалификация в Тракия Икономическа зона.
Повече от 5 години опитваме да синхронизираме нуждите на обучението и бизнеса и първите сериозни резултати са налице. Разполагаме с Център, който може да обучи около 1000 човека на година и можем да се похвалим с този първи успех. Той обаче не би бил възможен без доброто сътрудничество между висшето образование в лицето на университетите в Пловдив и бизнеса.
Благодарение на ръководството на Института и на проф. Николай Менков, с когото си партнираме вече 4 години, успяваме да мотивираме и преподавателите и докторантите, които идват и обучават на място нуждаещите се от квалификация работници, служители и млади и нженери, за да са на нивото на достиженията на развиващата се наука.
Съвсем скоро ще можем да обсъдим и проекта ни в областта на научните изследвания – първия стартъп, който се опитваме на направим с УХТ.
Благодарение на техниката, която правилно успяхме да подберем с помощта на специалистите, неслучайно се гордеем, че центърът разполага с водещи марки машини. Съвместно разработените програми от бизнеса и Университета ни помага не само да подобряваме квалификацията, но да направим процеса добре работещ и в двете посоки, като помагаме и на студентите, и на докторантите.
Имаме и сътрудничество със средното професионално обучение. Планирали сме среща в 14.20 с Професионалната гимназия по електроника и електротехника за подкрепа на дуалното иновативно обучение. Това е един цялостен процес, в който участват средното, висшето образование, МОН, общините и всичко това не може да се случи, ако не работим всички заедно.
Чуйте цялото интервю с инж. Пламен Панчев от звуковия файл:
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..