Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Напусна ни Стефан Данаилов, скърбим за Мастъра

| обновено на 27.11.19 в 08:50

Стефан Данаилов почина тази нощ в 00.15 ч., съобщиха от Военномедицинска академия, където актьорът беше приет за лечение преди време.

Любимият на поколения българи актьор, проф. Стефан Данаилов, е роден на 9 декември 1942 г. в София. През 1966 г. завършва актьорско майсторство във Висшия институт за театрално майсторство "Кръстьо Сарафов" /ВИТИЗ/ (дн. Национална академия за театрално и филмово изкуство "Кръстьо Сарафов") при проф. Стефан Сърчаджиев, Методи Андонов и проф. Анастас Михайлов. Към актьорската професия го насочва съпругът на сестра му Росица - актьорът Иван Кондов, който го подготвя и за кандидатстудентските изпити във ВИТИЗ.

Дебютът му в киното е през 1956 г. Тогава той е на 13 години и участва в детско-юношеския филм "Следите остават" по сценарий на Павел Вежинов. През август 1969 г. е премиерата на първата серия на телевизионния сериал "На всеки километър". За един ден 27-годишният Стефан Данилов, който изпълнява във филма ролята на майор Деянов, и партньорът му Григор Вачков (Митко Бомбата) стават звезди. Следват филмите "Князът" и "Черните ангели", които му носят още по-голяма популярност. За участието си в тях той е удостоен през 1969 г. с наградата за най-добра мъжка роля от фестивала на българското кино "Златната роза" във Варна.

В своята над 50-годишна творческа кариера Стефан Данаилов е изиграл повече от 150 роли в киното, театъра и телевизията. Един от популярните му образи в българското игрално кино е на инструктора по шофиране Яким Донев във филма "Дами канят". От филма остава и култовата реплика на героя му: "Ти знаеш ли, че имаш страшни очи?". Стефан Данаилов е участвал във филмите "Инспекторът и нощта" (1963), "Князът" (1970), "Черните ангели" (1970), "Иван Кондарев" (1974), "Сватбите на Йоан Асен" (1975), "Допълнение към ЗЗД" (1976), "Топло" (1978), "Юлия Вревская" (1978), "От нищо нещо" (1979), "Търновската царица" (1981), "Княз Борис Първи" (1985), "След края на света" (1998) и др. Той е участвал и в редица международни копродукции. Под ръководството на италианския режисьор Луиджи Перели Стефан Данаилов е участвал в седмия сезон на италианския сериал "Октопод" (1994), в минисериала "Рекет", в сериалите "Дело по съвест" и "Дълбоко в сърцето", които му носят голяма популярност в Италия. Участвал е и в българските телевизионни сериали "Стъклен дом" (2010) и"Фамилията" (2013).

В театъра Стефан Данаилов започва да играе през 1966 г. в Драматичния театър "Н. О. Масалитинов" в Пловдив. Първата му голяма роля обаче е през 1973 г. в постановката "Коварство и любов" на Фридрих Шилер в Театъра на народната армия в София. Тогава зрителите с часове се редят на опашка, за да видят на живо екранния си идол от телевизионния сериал "На всеки километър". От 1979 г. Стефан Данаилов играе в Народния театър "Иван Вазов". Незабравими остават ролите му в постановките "Напразни усилия на любовта", "Щастливецът иде", "Вишнева градина", "Венецианският търговец", "Майор Барбара", "Дон Жуан", "Хамлет", "Декамерон", "Жените на Джейк", "Пигмалион" и др.

Дълъг е списъкът на неговите партньорки в театъра и в киното - актрисите Невена Коканова, Цветана Манева, Анета Сотирова, Виолета Гиндева, Пепа Николова, Аня Пенчева, Мария Каварджикова, Ани Пападопулу, Елена Петрова и др. В живота обаче до него винаги е била една-единствена жена - съпругата му Мария. Двамата са заедно от 1963 г. до смъртта й през 2014 г.
От 1988 г. Стефан Данаилов преподава в Националната академия за театрално и филмово изкуство "Кръстьо Сарафов". През 1995 г. е избран за доцент, а през 1999 г. за професор. Сред своите възпитаници и студенти Стефан Данаилов е известен като Мастер. Другите му известни прякори са бате Серго и майор Деянов, появили се след участието му в сериала "На всеки километър". Прякорът му Ламбо, с който е известен сред приятелите си е в наследство от баща му полк. Хараламби (Ламби) Данаилов. От него актьорът наследява още организационния талант, ораторската дарба и призванието да увлича масите. От майка си Евдокия е наследява неустоимия си чар, изразителния си глас и артистичност.

Освен в киното и театъра Стефан Данаилов се включва и в политиката. Той е бил депутат в 9-ото Народно събрание (1986-1990), в 39-ото и 40-ото Народно събрание (2001-16 август 2005), в 41-ото, 42-ото и 43-ото Народно събрание (2009-2017). От 19 април 2017 г. е депутат в 44-ото Народно събрание. От 16 август 2005 г. до 27 юли 2009 г. е министър на културата. На изборите за президент през м. октомври 2011 г. заедно с Ивайло Калфин са кандидати за президент и вицепрезидент от Коалиция за България. В политиката Стефан Данаилов последователно отстоява левите си убеждения. От 1975 г. той е член на Българската комунистическа партия (от 3 април 1990 г. Българска социалистическа партия /БСП/). През 2002 г. е избран за член на Висшия съвет (дн. Национален съвет) на БСП и член на Изпълнителното бюро на партията. От май 2016 г. е един от заместник-председателите на Националния съвет на БСП.

През м. декември 2017 г. 75-ият рожден ден на Стефан Данаилов е отбелязан с различни прояви, сред които изложбата "Непознатите портрети на Стефан Данаилов", която припомня участието му в някои от най-емблематичните филми на българското кино, ретроспекция на "10-те златни филма на Стефан Данаилов" и документалният филм "Монолог" със сценаристи Георги Тошев и Ема Константинова. На 9 декември 2017 г., когато е роден е представена автобиографичната книга "Романът на моя живот", написана в съавторство с журналиста и продуцент Георги Тошев. На 8 юни 2019 г. след 5-годишно отсъствие от театралната сцена, Стефан Данаилов се завръща с постановката "Актрисата" в Народния театър "Иван Вазов".
Стефан Данаилов е носител на множество български и чуждестранни награди. Лауреат е на Димитровска награда (1971) за телевизионния сериал "На всеки километър". 

През 1983 г. той е удостоен със званието "Народен артист". На 11 ноември 2002 г. Стефан Данаилов получава държавната награда "Паисий Хилендарски", а на 6 декември 2002 г. е удостоен с орден "Стара планина" първа степен за изключителните му постижения в областта на българското кино и театър, за приноса му в политическия и културния живот на съвременна България и по повод 60 години от рождението му. Почетен гражданин на София (17 септември 2013). 

Носител на награда "Икар" на Съюза на артистите в България за "забележително сценично и екранно присъствие и ролята му в духовния живот на България" (28 март 2003), на награда "Икар" за цялостен принос в сценичните изкуства (27 март 2005), на Голямата награда "Аскеер" за цялостен принос към театралното изкуство (24 май 2015). На 6 юни 2014 г. Българската филмова академия го удостоява с Наградата за цялостно творчество за постижения в българското кино. На 17 февруари 2016 г. той получава наградата на Дарик радио "Легенда на годината". Сред международните му отличия са орденът "Звезда на италианската солидарност" (27 юни 2006), орденът на Франция за изкуство и култура (14 октомври 2006) и "Наградата на град София" на италианската асоциация "Умбри ин Булгариа" за приноса му за развитието на българско-италианските културни взаимоотношения и за артистичната му и филмова дейност в Италия (27 октомври 2007). /редакция "Справочна информация"/



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Момо или животът пред теб" с премиера в Кукления театър

Най-новото заглавие в афиша на пловдивския Куклен театър е постановката „Момо или животът пред теб“ по едноимения роман на френския класик Ромен Гари.  Представлението е предназначено за възрастната аудитория.  Моноспектакълът е на Димитър Николов-Шаблата, режисьор е Валери Кьорленски. Сценографията е на Томиана Томова-Начева,..

публикувано на 21.02.25 в 12:30

В "Срещите" за човека и човешките ценности

Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества.  Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?"  Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.

публикувано на 21.02.25 в 11:21

Премиера в Пловдив на филма за Милен Цветков

"Присъединете се към нас, и нека заедно преживеем емоцията от премиерата на документалния филм за Милен Цветков!", пишат създателите на новата лента за известния журналист, загинал в катастрофа през 2020 година. След прожекцията на филма ще се проведе среща със създателите на филма и да се разбере повече за заснемането, трудностите и мотивацията..

публикувано на 21.02.25 в 10:14

В община "Родопи" кукери гонят злото

За пета поредна година в неделя кукерският празник "Старци" ще прогони злото и зимата от високопланинското село Лилково. Началото е в 12.00 ч. с гайдарско шествие, които ще поведат кукерите със страшни маски и медни чанове. След това ще бъдат демонстрирани маски и костюми от местните хора и гостите на празника, а детската кукерска група..

обновено на 21.02.25 в 08:52

Спомен за първата българска околосветска пътешественичка

Среща разговор за първата българска околосветска пътешественичка Анка Ламбрева организират тази вечер Историческият музей и общинската библиотека в Карлово. Поводът за срещата в библиотека „Д-р Иван Богоров“, са 130 години от рождението й. Анка Ламбрева е медицинска сестрапо професия.Тя е първата българка, прелетяла със самолет над Ламанша..

публикувано на 21.02.25 в 07:10