Необезпечените финансово договори, които са подписани в 12 без 5 в предходния мандат, са на стойност между 20 и 30 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Илия Кирчев, заместник-кмет на Пловдив с ресори общинска икономика, здравеопазване, екология и управление на отпадъците. Проверките продължават и те ще приключат след три месеца. Кирчев смята, че не е изключено да се търсят варианти някои да се разтрогнат или да се отложат във времето.
Кирчев призна, че финансовото състояние на Община Пловдив не е добро, тъй като разходите изпреварват приходите с близо 20%, а за следващата година се очаква тази разлика да бъде още по-голяма. Причината е в увеличението на минималната работна заплата с 10 % от 1 януари и повишените с 25% такси, които общината ще плаща по новия договор за събиране, сметоизвозване и депониране на отпадъци. Той е сключен с фирмата „КМД“ и е един от тези, които са подписани в последните месеци на предходната кметска управа. Кирчев смята, че това не е било наложително, тъй като старият договор е в сила до 29 ноември.
Увеличението на такса смет и данък за придобиване на имущество ще вкарат в общинската хазна 6 милиона лева допълнително, заяви още ресорният заместник-кмет.
По-високите налози няма да могат да покрият дупката в бюджета. Това налага и оптимизация на администрацията, която според Кирчев е раздута.
Тя ще засегне предимно общинските предприятия. Обмисля се сливането на „Чистота“ с „Градини и паркове“, „Зооветерниарен комплекс“ със Зоологическата градина, а също „Радостни обреди“ и „Траурна дейност“.
Общо взето има доста голямо поле за оптимизация, коментира Кирчев.
Той смята, че с допълнителните 6 милиона лева от по-високите налози за следващата година, а също и с намаляване на разходите чрез оптимизацията - с около 3 до 5 милиона, ще може да се върже бюджета за следващата година.
Цялото интервю с Илия Кирчев можете да чуете в звуковия файл.Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..