Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обществото е в състояние да се обедини около значимите каузи

Благодарение на инициативата „Българската Коледа“,  от години болните деца в България  получават възможност за достъп до високотехнологична и специализирана апаратура, която, заедно с добре подготвените ни специалисти,  осигурява комплексно лечение, диагностика и рехабилитация на най-съвременно ниво.Това подчерта проф. д-р Елена Илиева - началник Клиника по физикална и рехабилитационна медицина към УМБАЛ "Св. Георги" и председател на Българската асоциация по физикална медицина и рехабилитация. 

Българската Коледа доказа, че нашето общество е в състояние да се обедини около благородна и социално значима кауза. 

Благодарни сме на инициативата на пезидента Румен Радев и на неговия екип, както и на дарителите, които се отзовават. Ние, като  клиника, която се занимава с рехабилитация на децата с неврологични заболявания – основно детска церебрална парализа, родова травма на раменния сплит, два пъти през две от кампаниите получихме високотехнологична специализирана  апаратура за рехабилитация като  апарат за робот асистиране  на походката и за роботизирана рехабилитация на ръката, както и др, от които виждаме реални резултати и можем да направим комплексна рехабилитация на децата.

Получената апаратура ни дава възможност да въведем новите високотехнологични методи, които доказано подобряват функционалното състояние на децата и те да настигнат в някаква степен връстниците си.

По думите на проф. д-р Илиева,  през Центъра преминават годишно около 220 деца от цяла Южна България. Половината от тях реално се възползват от до съвременната апаратура, благодарение на което се отчитат добрите ефекти.

Същевременно това става по много приятен и приемлив за децата начин - под формата на игра чрез  обратна връзка на базата на виртуална реалност. Децата са много по-мотивирани така да участват активно в рехабилитационнния процес. 

Целта на Българската Коледа е не само да се осигури качествено лечение, диагностика и рехабилитация чрез висококачествена техника, за която се е налагало да пътуват досега в чужбина, но е факт и стремежът на екипа на инициативата към комплексно решаване на проблема.

Създават се регистри, от 2013 не само се подпомагат отделни деца, но се закупува апаратура, беше взето и решение за промяна в клиничната пътека, която дава възможност за по-ефективно използване на платените от НЗОК рехабилитационни процедури и децата всеки месец да получават по 10 дни комплексна рехабилитация. За това е редно да се обособи отделна клинична пътека за роботизирана рехабилитация, тъй като ресурсът за ползване на тази процедура е много по-голям.

Тази година ще кандидатстваме да получим система за виртуална реалност, при която децата стават част от нея. Така може допълнително да се стимулира двигателното възстановяване. Децата са обикновено комплексно засегнати  - двигателно и интелектуално, и се надяваме тази система да разшири арсенала от средства, чрез които да осигурим високо технологична съвременна рехабилитация. 

Интервюто с проф. д-р Елена Илиева, началник на клиниката по физикална и рехабилитационна медицина към УМБАЛ "Св. Георги" в Пловдив,  може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Академията за редки болести е полезна за младите лекари

Ежегодната  обучителна „Академия за редки болести“ стартира при голям интерес в Пловдив. Тя се провежда в рамките на  Национална конференция за редки болести и лекарства сираци, която събира  над 230 медицински специалисти, представители на пациентски организации, здравни власти и индустрията.  В рамките на двудневния форум те ще споделят опит..

публикувано на 13.09.24 в 14:20

Опитите за въздействие върху избирателя доведоха до кризата

Политическата криза е катализатор на радикализацията в опитите за въздействие на избирателя. Затова ще е интересно да се види на тези избори как цели компактни групи избиратели, които 99% от секцията гласуват за една партия или кандидат, ще се преориентират. Това коментира Калин Славов, изпълнителен директор на „Прозрачност без граници“...

публикувано на 13.09.24 в 10:59

Между 4 и 6% от населението е засегнато от редки болести

Не мога да кажа, че хората с редки заболявания се увеличават, но се подобряват възможностите на медицината за точна диагностика на голям брой от редките заболявания. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив професор Румен Стефанов, председател на Комисията по редки болести към Министерсвтото на здравеопазването и..

публикувано на 13.09.24 в 10:04

"Нощ на ангелите" превръща Пловдив в град на доброто

"Нощ на Ангелите“ отбелязва петото си издание с най-мащабния  благотворителен фестивал, правен до сега. Събитието ще се проведе на 14-ти и 15-ти септември на Гребната база в Пловдив  и разраства мащаба си, за да докаже, че за доброто няма граници.  И  тази година се запазва традицията на 17-ти септември, денят в който почитаме паметта на..

публикувано на 12.09.24 в 15:44

Промените при шофьорския изпит няма да намалят катастрофите

Промените при шофьорските изпити от декември месец няма да допринесат за подобряване на пътната безопасност. Те са козметични, необходими са доста по-големи промени, но няма воля да бъдат предприети. Това коментира Трендафил Маринов от Съюза на автоинструкторите по повод промените в наредбата за придобиване на свидетелство за правоспособност. С..

публикувано на 12.09.24 в 10:29