Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ценна археология от "Форум - Север" и от "Църквище" в ПУ

Ценни археологически находки – рисувана римска керамика, лампи и монети от II-IV век открити от „Форум-Север“ в Пловдив представиха на традиционната изложба в Пловдивския университет. На нея бяха изложени и находки от IV-VI век от местността „Църквище“ до село Драгойново, община Първомай. 

Всички студенти от специалност „Археология“ на катедра „История и археология“  участват в летните практики. На срещата преподавателите и археолозите представиха находките от двете проучвания, на които са работили това лято.  Доц. д-р Иво Топалилов, ръководител на разкопките в Църквището, заяви, че това е най-ранният в Тракия открит манастир. 

За първи път участват студенти от Пловдивския университет, акцентира доц. Топалилов. Той уточни, че са открили ценни оброчни плочки на Тракийския конник и на Зевс и Хера, както и утвар от манастира - бронзов кръст от полилей, бронзови дръжки от кандила и много други. 

Археолог Мая Мартинова обясни, че в Пловдив са разкрили нумизмитични находки, сред тях монети от II век от Македонския съюз, лампи от IV век, прешлени, катарами от VI век и други. Всички находки доказват, че този обект разкрива  безценни данни за живота на Филипопол. Там разкопките продължават.

За нас най-ценното е възстановената връзка между водещи институции на археологията в България. Това са Центърът по тракология, РАМ-Пловдив и ПУ. Също това, че студенти могат да провеждат стаж на такива важни обекти- Форум Север и Църквището, каза гл. ас. д-р Божидар Драганов. 

Той съобщи, че от обекта на Драгойново е открит фрагмент от оброчна плочка, посветена на върховните божества Зевс и Хера, върху която личи изписаното име на богинята и се датира във II - III в. сл. Хр.

Припомням, че изложби за летните практики на студентите в ПУ се правят от 1995 година по идея на създателя на катедрата доц. д-р Иван Джамбов. Поздравявам всички, че продължавате традицията. Изложбата има своето място в годината, в която Пловдив е европейска културна столица. През 2019-а отбелязваме и вековен юбилей от рождението на баща ми Христо Джамбов, който в продължение на 28 години е бил директор на Археологическия музей, каза доц. Джамбов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

ОФ "Пловдив 2019" е изпълнила на 56% бюджета си за 2024 година

Малко над 1 милион лева възлизат спестените средства от бюджета на Фондация „Пловдив 2019“ за миналата година, който е в размер на 3 милиона 618 хиляди лева. Изразходваните средства са малко над 2 милиона. Според отчета на фондацията изпълнението на бюджета е 56%.  От общо 2 милиона и 600 хиляди лева бюджетна субсидия от Община Пловдив, са похарчени..

публикувано на 24.02.25 в 14:05

Стоян Сърданов с "Икар" за чест и достойнство

Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България.  Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия.  Призът  „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Пред..

обновено на 24.02.25 в 12:58

Преге - предаване за света на книгите, 22 - 28 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 22.02. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги) Алеко Константинов. Бай Ганьо. До Чикаго и назад, пътеписи, разкази, фейлетони. 402 стр., ок. 7А, Фама+, 2025. Мика Валтари. Синухе Египтянинът. 600 стр., 7А, Изток-Запад, 2025. Владимир Зарев...

публикувано на 24.02.25 в 10:08

Изложба базар на мартеници в читалище „Възраждане“

Изложба базар на мартеници, изработени от майсторките от Клуб „Българка“, ще се открие тази вечер от 18 ч. в читалище „Възраждане“. Проявата включва литературно-музикална програма с участието на приятели на читалището. Това е втора поред изложба, посветена на 1 март, като началото беше поставено миналата година. Клуб „Българка“ съществува..

публикувано на 24.02.25 в 09:09

В "Срещите" за човека и човешките ценности

Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества.  Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?"  Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.

обновено на 22.02.25 в 09:10