1153 пациенти в България са официално регистрирани като нуждаещи се за трансплантация в Изпълнителна агенция „Медицински надзор“. Реалният брой на нуждаещите се е три пъти повече, смятат медицински специалисти. Те разчитат на продължаващата до 5 декември национална кампания за насърчаване на донорството, за да се повиши информираността на обществото. Кампанията е на здравното министерство в партньорство с БЧК и под мотото "Да! За живот!".
Донорството е изключително тежък социален, а не чисто медицински проблем, заяви анестезиологът д-р Костадин Чифлигаров, координатор по донорство за УМБАЛ „Св. Георги“ в Пловдив. Той бе основен лектор на дискусия в Медицинския университет в Пловдив, посветена на проблемите на донорството в България и в региона.
Не парите са в основата на проблемите с донорството у нас, категоричен е д-р Чифлигаров. Като важни проблеми той посочи изключително разединеното българско общество, ниската здравна култура на гражданите, липсата на доверие към лекарите и здравната система като цяло, а също и грешната позиция на самото здравно министерство към проблемите на донорството. Няма трансплантация без донострво и това е основната причина България да е на последно, 28-мо място в Европейския съюз по брой трансплантирани хора на милион население, посочи д-р Чифлигаров.
В регион Пловдив има две лицензирани донорски бази - в университетските болници „Св. Георги“ и „Пловдив“, и към тях има координатори по донорство. Като цяло обаче Пловдивски регион не е сред най – активните в донорството, отчете д-р Костадин Чифлигаров. Според него, причина за това е големият брой болници в града, разводняването на потока пациенти и насочването на голяма част от тях към т. нар. държавни болници.
Медиците отчитат огромен интерес към отпечатаните от здравното министерство 50 000 доронски карти, с които желаещите могат да заявят съгласието си да станат донори. Картата няма юридическа стойност, но информира семейството за волята на притежателя й да стане донор в случай на мозъчна смърт. Крайното решение дали да бъдат дарени органите е на близките. Заради този интерес здравното ведомство съобщи, че до края на годината ще бъде отпечатан допълнителен тираж от 30 000 донорски карти.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..