1153 пациенти в България са официално регистрирани като нуждаещи се за трансплантация в Изпълнителна агенция „Медицински надзор“. Реалният брой на нуждаещите се е три пъти повече, смятат медицински специалисти. Те разчитат на продължаващата до 5 декември национална кампания за насърчаване на донорството, за да се повиши информираността на обществото. Кампанията е на здравното министерство в партньорство с БЧК и под мотото "Да! За живот!".
Донорството е изключително тежък социален, а не чисто медицински проблем, заяви анестезиологът д-р Костадин Чифлигаров, координатор по донорство за УМБАЛ „Св. Георги“ в Пловдив. Той бе основен лектор на дискусия в Медицинския университет в Пловдив, посветена на проблемите на донорството в България и в региона.
Не парите са в основата на проблемите с донорството у нас, категоричен е д-р Чифлигаров. Като важни проблеми той посочи изключително разединеното българско общество, ниската здравна култура на гражданите, липсата на доверие към лекарите и здравната система като цяло, а също и грешната позиция на самото здравно министерство към проблемите на донорството. Няма трансплантация без донострво и това е основната причина България да е на последно, 28-мо място в Европейския съюз по брой трансплантирани хора на милион население, посочи д-р Чифлигаров.
В регион Пловдив има две лицензирани донорски бази - в университетските болници „Св. Георги“ и „Пловдив“, и към тях има координатори по донорство. Като цяло обаче Пловдивски регион не е сред най – активните в донорството, отчете д-р Костадин Чифлигаров. Според него, причина за това е големият брой болници в града, разводняването на потока пациенти и насочването на голяма част от тях към т. нар. държавни болници.
Медиците отчитат огромен интерес към отпечатаните от здравното министерство 50 000 доронски карти, с които желаещите могат да заявят съгласието си да станат донори. Картата няма юридическа стойност, но информира семейството за волята на притежателя й да стане донор в случай на мозъчна смърт. Крайното решение дали да бъдат дарени органите е на близките. Заради този интерес здравното ведомство съобщи, че до края на годината ще бъде отпечатан допълнителен тираж от 30 000 донорски карти.
Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Хилс ъф рок“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов. Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала – подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..
Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..